Mähistraadid

Vask- ja alumiiniummähisetraate toodetakse email-, kiud- ja kileisolatsiooniga. Neid käsutatakse laialdaselt elektrimasinate, -aparaatide ja -seadiste mähiste valmistamisel.

Praktilist tähtsust omavad tugeva emailkattega mähisetraadid polüvinüülatsetaat- ja polüamiidresool vaikude baasil. Emailkatete suurt tugevust iseloomustavad nende hea elastsus, venitatavus ja kulumiskindlus. See võimaldab neid käsutada mitmesugustes mähistes. Emailisolatsiooniga mähisetraatide tähtsamad omadused on elastsus, soojuskindlus ja traatide emailkatete elektriline tugevus. Teistest omadustest tuleb märkida emailide termoplastsust ja kulumiskindlust. Traatidel määratakse emailkatte elastsus traadi sujuva pingutamisega kindlaksmääratud pikkuseni kuni 10%.

Jämedamatel traatidel määratakse kätte elastsust traadi keeramisega ümber terasvarda, mille läbimõõt on paljastraadi (ilma emailita) 3-^5 läbimõõdu kordne. Katsel ei tohi emailkate praguneda. Kiudisolatsiooniga mähistraatide isoleerivad omadused on suhteliselt halvad, kuna kõik kiudisolatsiooniliigid on hügroskoopsed, see tähendab, et imavad õhust niiskust. Paremad elektrilised omadused on kileisolatsiooniga (triatsetaat tselluloosist ja teistest tselluloosi estritest isolatsiooniga) traatidel. Kileisolatsiooni elektriline tugevus on piirides 40..50 k V/mm.

Licensed under the Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License