FTP

Failiedastusprotokoll (inglise File Transfer Protocol, FTP) on standardne arvutivõrgu protokoll, mida kasutatakse failide vahetamiseks ja muutmiseks TCP/IP-põhises võrgus, näiteks internetis. FTP põhineb klient-server arhitektuuril. FTP-d saab kasutada salasõna autentimisega või anonüümse kasutajaga.

Alguses töötasid kõik FTP rakendused käsureal, kuid tänaseks on kõigile operatsioonisüsteemidele tehtud FTP graafiline kasutajaliides.

Klient loob FTP-serveriga üle TCP pordi 21 ühenduse, mis jääb seansi kestel avatuks. Seda ühendust võib nimetada kontrollühenduseks. Lisaks luuakse port 20 kaudu teine ühendus, mis on vajalik failide edastamiseks.

Tavalisi FTP-ühendusi ei peeta tänapäeval turvaliseks, sest kogu info, s.h. ka paroolid liiguvad võrgus krüpteerimata kujul. Turvalisuse huvides on soovitav kasutada FTPS (FTP over Implicit TLS/SSL) või FTPES (FTP over Explicit TLS/SSL) laiendatud protokolle. Rohkem levinud on explicit režiim, sest see kasutab FTP standard porte (implicit kasutab porti 990). Sageli aetakse nimetatuid segamini ka SFTP protokolliga, kuid tegemist on erineva ja FTP-protokolliga mitte-ühilduva protokolliga ning vajab eraldi tarkvara serveri poolel.

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License