Menüü
 
 
 
Enesekontrolli testid
 
Takistusahjud  

Takistusahju nimetus tuleb ahju soojendusseadme tüübist. Elektri vool juhitakse läbi aktiivtakistusega soojendusseadme, kus elektrienergia muutub soojusenergiaks. Takistusahjud leiavad laialdast kasutust materjalide termotöötlusel, soojendamiseks enne survetöötlust ning materjalide kuivatamiseks ja sulatamiseks.

Takistusahjud omavad mitmeid eeliseid:

·         ahju kojas on võimalik saavutada temperatuure kuni 3000°C.

·         soojendatava materjali ühtlane kuumutamine, paigutades vastavalt kütteelemente ahjukojas või ahjukoja atmosfääri sundtsirkulatsiooni tulemusena

·         hõlbus võimsuse automaatreguleerimine, mis tagab temperatuuri režiimi reguleerimise

·         mehhaniseerimise ja automatiseerimine lihtsus, mis hõlbustab personali tööd ja takistusahjude lülitamist tootmisliinidesse

·         hea hermeetilisus, mis võimaldab soojendada materjale vaakumis

·         oksüdeerimise eest kaitsev gaasikeskkond või kindel atmosfäär termokeemilise töötlemise jaoks

·         kompaktsus, jne

Eristatakse kahte liiki takistusahjusid:

1.      Kaudse soojendamisega, kus elektrienergia muudetakse soojusenergiaks ning viimane kandub materjalile kiirguse, konvektsiooni[1] või soojusjuhtivuse tulemusena. Ahi koosneb ahjukojast, mis on ümbritsetud voodriga (tulekindel telliskivi) ning, mis kannab endal soojendatavat toodet; soojendusseadmetest ja soojusisolatsiooni kihist, mis on ahju metallkorpusest isoleeritud (joonis 1). Ahjukojas olevad detailid on tehtud kuumuskindlatest materjalidest, näiteks kuumuskindlad terase sulamid.

1. Perioodilise toimega takistusahju konstruktsiooni skeem: 1 - soojendusseadmed; 2 - tulekindel vooder; 3 - soojusisolatsioon; 4 - kuumuskindel alus

 

Suurte samasuguste toodete partiide kuumtöötlemiseks kasutatakse pidevatoimelisi ahjusid (metoodilised), kus toode liigub vahet pidamata ahju ühest otsast teise. Sellise ahju eelisteks on suurem tootlikus, sest toote soojenemine toimub ühtlaselt; elektrienergia kulu on väiksem; reeglina on nad automatiseeritud.

Takistusahjudes, mille kuumutamistemperatuur ei ületa 700°C, kasutatakse laialdaselt ventilaatorite abil gaaside sundtsirkulatsiooni. Ventilaatorid võivad olla nii ahjukojas kui ka paikneda koos soojendusseadmetega väljaspool ahju.

Kaudse küttega takistusahjud võivad oma kasutusvaldkonna järgi, kujult erineda . Näiteks tiigliga või välise küttega takistusahjusid kasutatakse valdavalt kergsulamite (plii, alumiiniumi ja magneesiumi sulamid, babiit) sulatamiseks. Samuti selleks eesmärgiks kasutatakse ahjusid, kus kergsulam sulatatakse vannis ning kütteseadmed asuvad selle peal. Laboratooriumites kasutatakse torukujulisi (joonis 2.) ja kodaahjusid (joonis 3.), samuti termostaate ja kuivateid.

                                            Joonis 2 www.carbolite.ru                                  Joonis 3 www.smkom.ru

 

2.      Otsese soojendamisega takistusahi (joonis 3.), kus toode (toru või varras) kuumutatakse läbi tema juhitava elektrivooluga. Sellise soojendusmeetodi puhul puuduvad soojendusseadmed. Elektrienergia muudetakse soojusenergiaks kuumutatavas tootes, mis tagab väga kiire soojenemise (sekundid).

Joonis 4. Otsese soojendamisega takistusahju konstruktsioon: 1- termotöödeldav toode; 2 - pingemadaldus trafo; 3, 4 - kontaktid.



[1] Konvektsioon - aine liikumisega kaasnev soojuse levimine vedelikus või gaasis. Tekib raskusjõu toimel, kuna erisuguse temperatuuriga piirkondades on keskkonna tihedus erinev.

Küttekehad

Traadist valmistatakse spiraal- või siksakikujulisi küttekehasid, lindist valmistatakse aga ainult siksakikujulisi küttekehasid (joonis 1-5). Suure ristlõike ja mehaanilise tugevusega siksakikujulised küttekehad kinnitatakse seintele ja lakke spetsiaalsete kuumuskindlast materjalist valmistatud kinnitusvahendite abil (konksudele), põhjaküttekehad paigaldatakse vahetult põhjakividele või tellistele. Samuti valmistatakse küttekehasid erineva kujuga keraamilistel karkassidel (2) või süvistatakse soojusisolatsiooni kanalidesse (3).

Elektrikalorifeeriga ahjudes ja soolavannides töötemperatuuriga kuni 600°C kasutatakse toruküttekehasid (joonis 1-6). Toruküttekeha koosneb kroomnikkeltraadist valmistatud spiraalist (2), mis on paigutatud kuumuskindlast sulamist torusse (1). Toru siseseina ja spiraali vahele pressitakse jahvatatud kristalliline magneesiumoksiid ehk periklas või pulbriline kvarts (3), mis omavad väikest elektri- ja suurt soojusjuhtivust. Toruküttekeha on varustatud väljaviigu (5) ja isolaatoriga (4). Ahjudes töötemperatuuriga üle 1100 – 1150°C kasutatakse

mittemetalseid küttekehasid, milliseid valmistatakse näiteks karborundist ehk siliitsiumkarbiidist. Samuti kasutatakse grafiidist, söest, molübdeenist ja volframist küttekehasid. Molübdeenist ja volframist küttekehasid on võimalik kasutada ainult kaitseatmosfääris.

 

Elektriahjude orienteeruvad tarbitavad võimsused on järgmised:

·         8 kuni 160 kW                       kamberahjud;

·         25 kuni 160 kW         šahtahjud;

·         20 kuni 1000 kW       kamberahjud elektrotehniliste toodete kuivatamiseks;

·         10 kuni 150 kW         trummelahjud;

·         90 kuni 270 kW         tõukurahjud;

·         750 kuni 1100 kW     jahutuskambritega varustatud tõukurahjud;

·         6 kuni 800 kW                       konveierahjud;

·         kuni 1400 kW            jahutuskambritega varustatud konveierahjud.


Takistusahju lihtsustatud elektriline skeem (joonis 1-11):

 

Takistusahju elektrilise skeemi elementide loetelu:

F1 – ahju küttekehade kaitselüliti

KM1 – ahju küttekehade kontaktor

T – ahju autotrafo

B – temperatuuriandur

F2 – ahju ukse elektriajami kaitselüliti

KM2 – ahju ukse elektriajami kontaktor (avamine)

KM3 – ahju ukse elektriajami kontaktor (sulgemine)

Y – elektromagnetiline pidur

F3 – ahju juhtimisahela kaitselüliti

S1 – ahju ukse elektriajami nupp (stopp)

S2 – ahju ukse elektriajami nupp (avamine)

S3 - ahju ukse elektriajami nupp (sulgemine)

S4 – ahju ukse teekonnalüliti (rakendub ahju ukse täielikul avanemisel)

S5 – ahju ukse teekonnalüliti (rakendub ahju ukse täielikul sulgumisel)

M – ahju ukseajami mootor

TRS – temperatuurireguleerimisseade

S6 – töörežiimide ümberlüliti (automaat-väljas-käsitsi)

KA – küttekehade kontaktori vaherelee

H1 – signaallamp (lubatud temperatuuri ületamine ehk temperatuuri kontrollimata tõus)

H2 – signaallamp (küttekehad on sisse lülitatud)

H3 – signaallamp (küttekehad on välja lülitatud)

R1, R2, R3 – signaallampide eeltakistid