Esileht
Tutvustus
Värvitaju
Värvikorrastus
Värvikujundus
Värvitrükk
 
 
 
 
 
 
^
 

Värvitrükk

>>>

 
 

 

 

 

 

CMYK-värvid

Neljavärvitrükis kasutatavad CMYK-värvid on protsessvärvid. Reaalse maailma värvide edasiandmiseks trükitakse neli pooltransparentset värvi rastripunktidena üksteise peale nii, et kogu värvigamma moodustub nende subtraktiivse ja autotüüpse segunemise tulemusel. Nagu nimetus ütleb, on primaarvärvideks siin tsüaan (Cyan), magenta (Magenta) ja kollane (Yellow). Must (BlacK, Key) võimaldab reprodutseerida musta teksti ja tumendatud varjundeid.

CMYK-värvides trükitud kujutise puhul moodustuvad nähtavad värvid vastavalt sellele, milliseid valguse lainepikkuseid trükitud pind absorbeerib ehk neelab ja milliseid reflekteerib ehk peegeldab vaatajale tagasi:

  • tsüaan absorbeerib punase valguse ja reflekteerib rohelist ja sinist;
  • magenta absorbeerib rohelise valguse ja reflekteerib punast ja sinist;
  • kollane absorbeerib sinise valguse ning reflekteerib punast ja rohelist;
  • must absorbeerib (suhteliselt) kogu pinnale langenud valguse.

Kolme primaarvärvi – tsüaani, magenta ja kollase segamisel peaks ideaalsetes oludes neelduma kogu valgus ja tekkima must. Siiski ei ole olemas ideaalselt puhtaid trükivärve ning seetõttu saavutatakse segamisel vaid pruunika alatooniga tumehall. Musta lisavärvi kasutamine võimaldab väikese kirjasuurusega tekstide kvaliteetset trükkimist, edasi anda detaile ja kokku hoida värvilisi trükivärve tumedate toonide trükkimisel.

 

 

CMYK värvikaardid.

 

Seotud teemad:

Subtraktiivne värvisüntees

Autotüüpne värvisüntees

CMYK-värvimudel

Värviulatus

 

Välislingid

Koduleht: Pantone CMYK
Pantone spot- ja CMYK-värvide vastavused
Pantone CMYK - RGB - HEX vastavused
CMYK charts (PDF for free)

TPT õppematerjal: Värviõpetus, värvihaldus

 
 

Raster ja pooltoonid

Pooltooniks nimetatakse trükitehnoloogiat, kus ühtlase värvipinna muljet simuleeritakse ’jäljendatakse’ punktide abil. Need punktid võivad varieeruda nii suuruselt, kujult kui tiheduselt.

Rasterdamistehnoloogia leiutati 19. sajandil. See võimaldab 3 primaarvärvi + musta kasutamisega toota hulgaliselt värvitoone ja nende varjundeid. Rasterdamisel muudetakse pildi pind värvipunktikestega ja ilma värvita aladeks. Värvipunktide suuruse ja tiheduse reguleerimine võimaldab trükkida pooltoone. Neid pooltoonide trükkimiseks kasutatavaid punktikesi nimetatakse rastriks. Rastripunktid on piisavalt väikesed selleks, et inimese silm ei suudaks neid tavapäraselt vaatlemiskauguselt eristada ning paistavad seetõttu ühtlase värvipinnana. Näiteks 30% rastrina trükitud magenta paistab meile roosa, sama rastriga must aga helehall.

 

Loe edasi: Focoltone

   

Fotode töötlemise ja trükiste digitaalse kujundamise protsessil ei kujuta pooltoonid meile veel rastrit. Arvutiekraanil kuvatakse meile pooltoonid monitori tõlgendusena erinevate objektide värvitooni väärtusest vektorgraafikas või iga piksli toonist pikselgraafikas.

Rastrid tulevad käiku alles trükiprotsessis, neid kasutavad nii laser- ja jugaprinterid kui ka trükivormide valmistamiseks mõeldud printerid. Rasterdamine toimub spetsiaalses rastriprotsessoris, mida nimetatakse RIP (Raster Image Processor). 

Tavaliseks rastriks loetakse amplituudmodulatsioonrastrit (AM raster), mille puhul muutub punktide suurus, kuid säilib nendevaheline kaugus. Toonikõikumiste vältimiseks trükitakse rastrid üksteise suhtes nurga all. Joonisel on esitatud tüüpilised rastrinurgad ofsettrüki puhul.

 
 

Marje Tammert, 2013