Esileht
Tutvustus
Värvitaju
Värvikorrastus
Värvikujundus
Värvitrükk
 
 
 
 
 
 
^
 

Värvitrükk

>>>

 
 

 

 

 

 

Värvide reprodutseerimine

Trükiprotsessis kasutatakse reaalse maailma värvide edasiandmiseks kõige sagedamini kolme subtraktiivset primaarvärvi koos mustaga. Tavapäraselt kasutatav CMYK või neljavärvitrükk võib mõnel juhul olla kas liiga suur või liiga piiratud. Sel juhul on võimalik kasutada spot-värve PANTONE standardvärvisüsteemist või kuuevärvitrükki.

CMYK-värvid

CMYK-värvid on protsessvärvid. Need moodustuvad subtraktiivse segunemise tulemusel, kus primaarvärvideks on tsüaan (Cyan), magenta (Magenta) ja kollane (Yellow). Must (Key) võimaldab reprodutseerida musta teksti ja tumendatud varjundeid. (Loe edasi)

Spot-värvid

Spot-värve kasutatakse juhul, kui on vajalik tagada kindel värvitooni vastavus ning erksam ja säravam pinnavärv. Spot-värve võib lisada ka CMYK-värvides kujundusele, kui soovitakse spetsiaaleffekti nagu näiteks metallikut või fluoresseeruvat kujundust. Ka tellija võib nõuda kindla PANTONE värvi kasutamist. (Loe edasi)

Kuuevärvitrükk

Kuuevärvitrükiga saavutatakse suurem värviruum kui neljavärvitrükis. Kõige tuntumad ja kasutatavamad kuuevärvi segamissüsteemidest on Pantone Hexachrome ja fototrükis rakendatav CcMmYK. (Loe edasi)

 

 

 

 

 

Terminoloogia

Õpiväljundid

  • trükivärvide, nende valikukriteeriumite ning tehnoloogia tundmine;

  • värvide arvuliste väärtuste lugemise ja määratlmise oskus;

  • sisend- ja väljundseadmete värviulatuse arvestamise oskus.

Kinnistamine

Välislingid

 

 

 

 

Marje Tammert (2013). Värviõpetuse teooria e-kursus