Ajalugu

Fooliumitrüki ajalugu uurides jõudsin ma oma rännakutes ühe Saksa firmani, kes tootis kullalehti, millega kaeti kujusid ja raame. See firma loodi 1892 ja selle asutajaks oli Leonhard Kurz. Kullalehtede valtsimine oli selle firma põhitoodanguks . Kuna metallik läiget värvidega ei ole siiani perfektselt õnnestunud saada, siis oli loogiline tehnoloogiline samm katsuda läbi selle õhukese kullalehe midagi trükkida. Noorem Kurz avastas kulla pihustamise võimaluse elektriväljas. Selle tulemusena saadi väga ühtlane ja õhuke kulla kiht. Kuni selle ajani teostati kuldamist käsitsi. Tekkis võimalus valmistada tööstuslikult metalliseeritud fooliot kuumalt pealekandmiseks. Aastast 1931 on esimesed märked, et sama kompanii poolt katsetati esimesena kullafooliumit trükimasina tarbeks. Oma leiutise Kurz kohe ka patenteeris. Peamisteks kasutusaladeks oli tol ajal pliiatsitööstus ja raamatute kaaned.

Massilisemalt hakati seda sorti fooliumi tootma 50-60ndatel aastatel. Toodang oli siis ka suunatud juba rohkem trükitööstusele.

Veidi hiljem, seoses ülemaailmse ökonoomilise kriisiga, asendati naturaalne kuld kollase lakiga metallalusel. See saigi aluseks tänapäevasele mitmevärviliste metalliseeritud fooliote valmistamisele.

Kui esialgseteks toodeteks olid vaid kulla ja hõbeda fooliumid, siis hilisematel aegadel võeti kasutusele ka pigmentfooliumid.

Kuna seda kullalehte kasutati algupäraselt toodete katmiseks - kuldamiseks, siis see trend jätkus ka fooliumtrüki puhul. Pildiraamide katmine fooliumiga, autodetailide (näiteks iluvõred) katmine, raadio-televiisori plastdetailide katmine fooliumiga jne. Tänapäeval kaetakse isegi mööblit puiduimitatsiooni fooliumiga, et jätta täispuit mööbli mulje.

Kurz oli ka üks esimesi, kes asus tootma magnetfoili, mille riba trükiti piletitele, pangakaartidele. Sinna sai salvestada vajalikku informatsiooni.

Sealt edasi arendati fooliumi kauba turvamise eesmärgil. Ilmusid esimesed 2D ja 3D hologramm fooliumid.

Tänapäeval, kus tehnoloogiad on omavahel juba üsna segunenud , on ka fooliumi tööstus jõudnud oma arengus väga kõrgele tehnilisele tasemele.