Rullofsetmasinate ehituse printsiibid
Rullofsetmasinate kasutamine üha laieneb. See on seotud nendel valmistatava toodangu trükikvaliteedi tunduva parenemisega. Samuti võimaldavad rotatsioonmasinad saada töö lõpptulemusena, kas valmistoodangut (ajalehed), või juba volditud toodangut.
Ka rotatsioonmasinad ehtatakse, nagu poognamasinad, erinevate skeemide järgi. Paberi läbiviimine trükimasinast on aga lihtsam. Paberilaid viiakse läbi erinevate trükisektsioonide. Selle tõttu on rullmasinates võimalik trükitud paberilaid viia läbi erinevate täiendavate sektsioonide, nagu kuivatussektsioon ja voltimissektsioon.
Kolmesilindriline trükiaparaat on rotatsioonmasinatel juhul, kui on tegemist väikseformaadiliste ja ühelt küljelt trükki teostavate masinatega.
2. Paberirull 5.Paberi niisutusseade
3. Niisutusüsteem 6.Voltimissüsteem
Kolmesilindrilised ühe värvi trükiks ette nähtud trükisektsioonid agregateeritakse horisontaalselt. Paberirull asub rullisöötjas, kus võib olla 1- 3 rulli. Sellistes masinates põhiliselt trükitakse värvilist toodangut paberi ühele küljele. Ja tihi on need rotod varustatud ka poognalise vastuvõtuseadega. Kuid analoogseid masinaid kasutatkse ka mitmevärvilise toodangu trükkimiseks ja ka voltimiseks. Selle puhul paberilaid pööratakse ümber spetsiaalses pööramisseades. Seda tüüpi masinate puuduseks on suur masina pikkus ja pikk paberilaiu sisestamise pikkus masinasse. Masina eeliseks on aga lihtsus ja universaalsus. Selle tõttu kasutatkse neid väiksemates trükikodades, kus tihti muudetaks toodangu profiili.
Enam kasutavateks ofsetrotatatsioonides on aga neljasilindrilise ehitusega trükisektsioonid. Nendes toimub ühe värvi trükkimine poogna kahelt küljelt korraga. Vajaliku värvide hulga saamiseks on siis vastav arv trükisektsioone agregeeritud üheks trükimasinaks nii rulli söötmisseadete, kui ka vastuvõtuseadetega. Sarnasel masinal võib trükkida siis neli värvi esi ja tagaküljele korraga.
Masinad, mis omavad neljasilindrilisi trükisektsioone, on tunduvalt kompaktsemad võrreldes kolmesilindriliste masinatega. Paberilaiu läbiviimine on neis lihtsam ja kaks korda lühem. Süsteemi lülitatud kuivatussektsioon välistab määrised. Kuid seda tüüpi masinad nõuavad täpsemat seadistust ja neil puudub universaalsus.
Kasutatava tükipinna vähendamiseks on hakatud kasutama rotatsioonmainaid, milledel trükisektsioonid pole üksteise järgi, vaid üksteise peal. Paber neis sektsioonides liigub vertikaalselt. Sarnast ehitust kasutatkse valdavalt ajalehtede trükkimisel. Ajalehtede trükkimine toimub tänapäeval mitte ühele paberilaiule, vaid 2-5 laiule ühel ajal. Need paberilaiud hiljem koos volditakse ja traaditakse. Nii saadakse rotatsioonmasinast koheselt valmis toodang.
Kuna suured ajalehtede ja ajakirjade agregaadid ostetakse harva ja nende ülespanemiseks harilikult ehitatakse spetsiaalsed hooned, siis ka masinate projekteerimisel arvestatkse kindla toodanguga, mida selles trükikojas hakatakse trükkima. Selle tõttu sellise masina ja hoone ehitamine käivad käsikäes. Toodang aga mida hakatakse trükkima võib erineda vaid oma mahult, kuid trükiste värvilisus ja mõõtmed jäävad ühesugusteks.
Sealjuures peab toodangu projekteerimisel olla äärmiselt täpne. Kui näiteks lehtede lehkülgede arv tunduvalt väheneb, siis jäävad kasutamata masinates suured võimsused. Kui neljavärvilise toodangu asemel tuleb trükkida vähema arvu värvidega, siis võib juhtuda, et teiste värvide sektsioonid töötavad tühjalt kulutades masinat. Mitte kõike sektsioone pole võimalik välja lülitada.
Üksteise peal olevate sektsioonide puhul võib nende kõrgus ulatuda mitmekorruselise maja kõrguseni. Saavutatud pinna kokkuhoiuga seostuvad aga sellise masina teenendamise raskused, kuna juurdepääs sektsioonidele on raskendatud.