Ofsettrüki võidukäigu põhjused maailmas
1. Litograafia ülekasvamine ofsettrükiks.
Litograafia arenes üle sajandi enne, kui hakkas tekkima ofsettrükk. Probleem oli ennekõike selles, et sajandi alguses hakkasid suurenema trükiste tiraažid. Olles väga hea ja laialt kasutatv trükiviis, ei suutnud litograafia anda selliseid tiraaže nagu vajas seda turg. Selle tõttu hakatigi otsima võimalusi töö kiirendamiseks. Väljapääs leitigi nn. ofsettrükis, mis võimaldas tunduvalt kiirendada trükiprotsessi. Kuid isegi Tallinnas säilusid litograafiad kuni möödund sajandi viiekümnendate aasteni. Tallinnas ofsetmasinad ilmusid alles peale sõda. Probleem oli ennekõike mitte trükimasinates, vaid selles, et ofsettrüki võidukäigule ei aidanud kaasa trükiettevalmistus.
2. Trükiettevalmistus ja ofsettrükk
Põhjuseid oli mitmeid. Nimelt peaaegu möödunud sajandi lõpuni kasutati meie trükikodades ofsettrükki kleebiste, reproduktsioonide, lasteraamatute, postkaartide, etikettide, plakatite ja raamatukaante trükkimiseks. Seega oli tegu illustratiivsete materjalide trükkimisega. Probleem oli selles, et teksti valmistamine ofsettrüki tarbeks oli vaevaline ja alati mitte kvaliteetne. Seega peale ofsettrüki ,kui trükiviisi plahvatlikku arengut, toimus aastakümneid selles trükiviisis seisak. Ofsettrükis polnud võimalik trükkida ajalehti ja muid tekstilisi väljaandeid.Teksti viimine ofsettrükki oli vaevaline ja tekst kaotas osa oma kvaliteedist. Aga illustratsioonide ja värviliste lasteraamatute valmistajana oli ofsettrükk oma kohal
3. Ofsetvormide arengu lugu
Ajast aega oli ofsettrüki arengu probleemiks ka ofsetvormide valmistamine. Lahendus leiti ennekõike võttes kasutusele tsinkplaadid, kopeerkihid, filmid ja ülemöödunud sajandi lõpul leiutatud raster. Kõik see võimaldas möödunud sajandi keskel üle minna litokividelt kvalitatiivselt ja tehnoloogiliselt täiesti uuele tehnoloogiale, mis tunduvalt vähendas trükivormide ettevalmistamise aega ja parandas nende kvaliteeti. Töö kividel asendus fotoprotsessidega. Kuigi ka siin oli retuseerijatel palju tööd, oli see võrratult lihtsam. Ofsettrükk hakkas laienema ja võeti kasutusele üha uute trükiste valmistamiseks. Samuti hakati kallite tsinkplaatide asemel kasutama alumiiniumplaate. Kuid ikkagi ei suudetud lahendada teksti valmistamise probleeme. Isegi komeedina taevasse tõusnud fotoladu ei osutunid nii efektiivseks, kui oodati.
4. Ofsetmasinate arengu lugu
Ka ofsetmasinad tegid läbi suure hüppe. Nimelt möödunud sajandi alguses olid valdavad kasutusel ühevärvilised masinad. Selle põhjuseid oli mitmeid. Esmalt väikeste trükikodade rohkus. Nendes teostatvad trükitööd olid väga eriilmelised. Teiseks põhjuseks oli trükikodade suhteline vaesus, mis ei võimaldanud suuremate ja mitmevärviliste masinate ostmist. Ja kolmas põhjus oli tehnoloogiline. Nimelt kasutavate värvide kuivamise kiirus polnud eriti suur.
Kuid suuremate trükikodade tekkimisel, trükikodade spetsialiseerumise tõustes ja ka ajafaktori kiirenedes tekkis võimalus võtta kasutusele nii neljavärvilised poognamasinad ja 4+4 värviga rotatsioonmasinad. Paranesid ka trükivärvide kuivamiskiirused.
5. Ofsettrüki kasutamine kirjastustoodangu valmistamiseks
Murrangu ofsettrüki arengus tõid aga arvutitehnika kasutuselevõtmine. See võimaldas valmistada nii teksti, kui ka illustratsioonid ofsettrükiks kasutades arvuteid. Kogu protsessi kiirenedes paranes ka aja jooksul tunduvalt tehtu kvaliteet. Inimfaktor toodangu kvaliteedi tagamisel üha vähenes. Selle tõttu on praegu ofsettrükk valdavaks trükiviisiks kirjastustoodangu väljalaskmisel ja omab suurt osa ka kommertstoodangu valmistamisel. Ka materjalide valmistajad ofsettrükiks on ajaga kaasas käinud. Kasutatava trükipaberi kvaliteet on paranenud.