Trükiaparaatide ehituse skeemid

Ofsetmasinate on kasutusel kaks põhilist trükiaparaatide ehituseskeemi: kolmesilindriline ja neljasilindriline. Esimene neist on valdavalt kasutusel poognaofsetmasinates ja teine valdavalt rullofsetmasinates.
Tähtsust omab ka silindrite asetus üksteise suhtes. Nii eristatakse püstiasendit,diagonaalasendit ja L tähe sarnast asendit. Silindrite asetus üksteise suhtes mõjutab masina teiste agregaatide asetust ja juurdepääsu. L tähelise asetuse puhul aga väheneb masina kõrgus.

 


Kuid on kasutusel ka viie silindrilised masinad. Vähesel määral valmistatakse ka planetaarse ehitusega ofsetmasinaid millede puhul kõik värvid trükitakse, kasutades ühist ühte trükisilindrit
Kolmesilindrilise trükisektsiooni puhul kujutis trükisilindrilt antakse edasi ofsetsilindrile ja sealt siis paberile, mis võib olla kas poognates või on tegemist lõputu paberilaiuga. Kontakti tagab trükisilinder. Komplekti kuulub veel trükivärvi aparaat ja niisutusaparaat.

Neljasilindrilise trükiaparaadi puhul on kaks trükivormi silindrit ja kaks ofsetsilindrit. Paberilaid või paberipoogen läbides nende vahe trükitakse korraga kahelt küljelt. Siin võib kasutada kaks korda väiksemaid trükivormisilindreid, kui ofsetsilindrid. Selline sektsioon on kompaktsem, kui kolmesilindriline. Kuid tema valmistamisel on kõrgemad nõudmised silindrite täpsusele, ja katmikule.
Viiesilindrilise trükiaparaadi puhul on kaks trükisilindrit, kaks ofsetsilindrit ja üks trükisilinder. Trükkimisel saadakse korraga kaks värvi. Sealjuures selline masina ehitus tagab värvide täpsema trüki.

 

Planetaarse trükiaparaadi puhul on ühe suuremõõdulise trükisilindri ümber neli ofsetsilindrit ja neli trükivormisilindrit koos värvi ja niisutussektsioonidega. Poognad liiguvad ühe ofsetsektsiooni alt teise alla. Masinas tagatakse värvide trükkimise suur täpsus. Sellised masinad nõuavad suure täpsusega trükisilindri valmistamist ja on suured. Ka nende teenindamine on raskendatud, võrreldes ühe ja kahevärviliste sektsioonidega.