Nõuded teladele ja hõõrdesilindritele
Elastsete telade pealispind peab vastama paljudele kohati üksteist välistavatele nõuetele:
- Nad peavad ennekõike olema küllaldaselt elastsed
- Nad peavad olema vastupidavad hõõrdumisele
- Nad peavad kannatama tsükliliselt korduvat survet
- Nad peavad olema soojuskindlad.
- Nad peavad säilitama neid omadusi pikema aja jooksul
- Nad peavad olema keemiliselt vastu pidama ja ei tohi oma omadusi muuta ka agressiivseid pesuaineid kasutades.
Valdavalt valmistatakse telad spetsiaalsetele nõuetele vastavast kummist. Kummi puuduseks on siiski nende tundlikus pesuainete vastu, mille tõttu aja jooksul nende pind muutub karedaks ja neid tuleb selle tõttu uuesti lihvida Kuid on kasutusel telade kattematerjalina ka polüuretaan. Polüuretaan on telade kattematerjalina küllaltki kallis, kuigi tema mitmed omadused on isegi paremad, kui kummil.
Telade pealispind peab olema sile ja ilma vigastusteta ja kriimudeta. Nende pealispind peab võimaldama küllaldsae kontakti kogu trükivormiga või hõõrdesilindriga. Selle tõttu telade terasüdamikud peavad olema küllaldaselt tugevad ja ei tohi surve alla läbi painduda.
Telad võivad juhul, kui neid jäetakse trükivormi või silindrite vastu trükkimise vaheaegadel pikemaks ajaks omada jääkdeformatsiooni. Väljaspool trükimasinaid tuleb telasid hoida vertikaalses asendis spetsiaalsetes telahoidikutes sellises kohas, kus nad on kaitstud juhuslike vigastuste eest.
Hõõrdesilindrid omavad oma käimapanevat süsteemi, mis on seotud trükisilindriga. Peale pöörlemise teostavad hõõrdesilindrid ka pikiliikumist. See võimaldab siluda värvi reljeefi, mis tekib erinevatel põhjustel. Pikiliikumine on vajalik toonillustratsioonide trükkimisel ja praktiliselt ei mõju teksti trüki kvaliteedile. Pikiliikumist on võimalik teostada erinevatel viisidel. Selleks võib olla nii kooniliste hammasrataste küljes olev sõrme abil või soonnuki abil., milles on liugur. Osadel trükimasinatel on aga silindrite pikkiliikumiseks kasutusel vänt-kuliss. Harilikult on pikiliikumise suurus 25 -40 mm.