5.10 Nõuded liitmikele
Soone läbimõõt peab kategooria 5 ja 6 kaablitel olema vahemikus 0,7 mm kuni 1,4 mm, kategooria 7 kaablitel aga vahemikus 0,7 mm kuni 1,6 mm.
Kaablite liitmikega ühendamise järgi eristatakse ühekordse ja korduvkasutusega liitmikke. Ühekordse kasutusega liitmikke saab kaablite otsastamiseks kasutada 1 korra. Korduvkasutusega liitmikud peavad säilitama töövõime kuni 20 ühendamise jooksul.
Tööpesadena kasutatavad liitmikud peavad võimaldama ühendamist kuni 750 korda. Muudes kohtades (ühenduspaneelid) on lubatud ühendamiste arv kuni 200 korda.
Nõuded liitmike elektrilistele parameetritele on sellised, et kogu kaabeldus rahuldaks sellele esitatavaid nõudeid. Erinevate kategooriate liitmikud on mehaaniliselt kokkusobivad ja kõrgema kategooria liitmik peab vastama ka madalama kategooria liitmiku nõuetele. Tuleb silmas pidada, et erinevate kategooriate komponentide kooskasutamisel määrab üldise läbilaskevõime ära madalama kategooria komponent.
Pistikute ja pesade ühendamine. Tööpesades ja jaotlate paneelides kasutatakse RJ-45 pesi ja ühenduskaablites RJ-45 pistikuid. Standard EN 50174-1 määrab ära kaks võimalikku neljapaarilise kaabli ühendusviisi pesade ja pistikutega. Nende kohta kasutatakse USA standardi kohaseid tähistusi T568A ja T568B. Ühendusviisid on toodud joonisel 5.10.1.
Joonis 5.10.1 RJ 45 ühendusskeemid.
Toodud ühendusskeemid on kehtivad kategooriate 5 ja 6 korral.
Kategooria 7 kohta on olemas kaks standardit:
- RJ-45 kokkulangev pistikühendus on määratud standardiga EN 60603-7-7;
- teine, mitteühilduv pistikühendus on kirjeldatud standardis IEC/PAS 61076-3-104.
RJ-45 kokkulangev kategooria 7 pesa on mehaaniliselt ühilduv kategooria 5 ja 6 pistikutega. Pesa ühel küljel on 8 kontakti samuti kui kõigis RJ-45 pesades. Lisaks neile on pesa teisel küljel kaks kontaktipaari 3'-6' ja 4'-5'. Pesas on lülitusmehanism, mis tunneb ära pistikutüübi ja lülitab juhtmed õigetele kontaktidele.
Valguskaablite liitmikud. Valguskaablite korral kasutatav pistikühenduse tüüp on SC.
Joonis 5.10.2 SC liitmik valguskaablitele
Optilises kaabelduses kasutatakse tööpesades SC-D ehk SC-Dupleks ühendust. Liitmikke saab kasutada nii ühe- kui ka mitmemoodiliste valguskiududega. Kasutatav valguskiud tähistatakse värvikoodiga:
- mitmemoodiline kiud - beež;
- ühemoodiline kiud, PC-lihv - sinine;
- ühemoodiline kiud, APC-lihv - roheline.
Valguskaabli pistiku otsa lihvimisviise on mitmeid:
- PC - lihv (Physical Contact) on vanim lihvimisviis. Saavutatav peegelduskadu ≥ 30 dB;
- SuperPC - lihvi (SPC) kvaliteet on parem lihvimiste suurema arvu pärast. Peegelduskadu ≥ 40 dB;
- UltraPC - lihvi (UPC) korral on viimane lihvimine täiuslikum eelmisega (SPC) võrreldes. Saavutatav peegelduskadu ≥ 50 dB. Tänapäeval nõutakse ühendustelt vähemalt UPC-lihvi;
- Viltune lihv, AnglePC - lihv (APC), mille korral pistiku ots lihvitakse viltuseks (näiteks 80). Saavutatav peegelduskadu ≥ 60 dB.
Lihvimise kvaliteeti iseloomustavad kolm parameetrit:
- lihvimise kaare raadius (peab olema vahemikus 10 mm kuni 25 mm);
- lihvimistipu ekstsentrilisus (lubatud kuni 50 μm);
- kiu uppumissuurus (kuni 0,05 μm).
Värvidele lisaks võib kasutada ka muid, täiendavaid märgistusi kiudude eristamiseks. Kaabelduse poolel võib kasutada ka üksikuid SC pistikuid, kasutaja poolel tuleb alati kasutada duplekspistikuid.
Joonis 5.10.3 SC-dupleks liitmik.
MU-pistiku parameetrid on sarnased SC pistiku omadega kuid mõõtmed on ligi 2x väiksemad. Nimetatakse ka mini-SC pistik.
Joonis 5.10.4 Väiksemad liitmikud valgusjuhtidele.
LC-pistik on mõõtmetelt sarnane MU-pistikule ja erinevuseks on RJ-45 pistikule sarnane fikseerimismehanism. MU- ja LC-pistikuid nimetatakse ühiselt ka SFF - pistikuteks (Small Form Factor).