Laienduskaardid

iDevide ikoon Eesmäk
Mõista miks ja milleks kasutatakse personaalarvutis laienduskaarte.

Laienduskaardid

Laienduskaardid on mõeldud selleks, et lisada arvutikomplektile mingisugust täiendavat funktsionaalsust. Laienduskaartide ühendatakse tavaliselt emaplaadile laiendussiinidesse.

Erinevate laienduskaartide valik on nii lai, et kõiki laienduskaartide tüüpe siinkohal loetleda ei ole võimalik (ega ka vajalik), kuid olulisemad laienduskaartid on: graafikakaardid, helikaardid, võrgukaardid, tv- ja raadiokaardid, kontrollerid (lisapordid, S-ATA, RAID jne).

Graafikakaardid

Graafikakaardid ehk videokaardid on vast ühed keerulisemad laienduskaardid. Graafikakaartide külge ühendatakse enamasti monitor. Tänapäeval on lisaks monitoriliidesele tihti graafikakaartide küljes ka videoväljund, mis võimaldab arvutikomplekti ühendada ka televiisori või videomakiga.

Graafikakaartide keerukus on tulenev enamasti sellest, et mitmed rakendused (eriti arvutimängud) vajavad kolmemõõtmelise pildi kujutamist, sellised arvutused on väga keerulised. Kaasaja graafikakaartidel on oma protsessor ja muutmälu, kusjuures arvuti enda ja graafikakaardi muutmälu hulk on samas suurusjärgus. Graafikakaart nõuab ka kõige suuremat laiendussiini läbilaskevõimet.

Lisalugemist: wikipedia.org 

Helikaardid

Kõige lihtsamalt öeldes läheb helikaarte vaja selleks, et arvuti külge oleks võimalik ühendada kõrvaklappe ja mikrofoni. Algselt personaalarvutitel helikaarte ei olnud ja ainus heli, mida üks arvutikomplek suutis teha oli piiksumine, mida võimaldas teha emaplaadi külge ühendatud kõlar, mis oli mõeldud hoiatussignaalide edastamiseks.

Tänapäeva helikaardid on üsna keerulised seadmed, millel on erinevaid heliväljundeid kahest kuni kümneni ja vähemalt üks helisisend.

Lisalugemist: wikipedia.org  

Võrgukaardid

Võrgukaarte vajame siis, kui soovime arvutit ühendada arvutivõrku. Võrgukaarte on väga palju erinevaid tüüpe, peamiselt ühendatakse võrgukaardid PCI laiendussiinile kuid uusimad võrgukaardid ühendatakse ka juba PCI-E laiendussiinile.

Võrgukaardid erinevad üksteisest eelkõige läbilaskevõime poolest, enamlevinumad võrgukaardid suudavad andmeid vahetada kiirusega 100 Mb/s või 1Gb/s kuid juba on olemas ka 10Gb/s läbillaskevõimega võrgukaarte.

Lisalugemist: wikipedia.org

TV ja raadiokaardid

TV ja raadiokaarte kasutatakse TV ja raadiosignaalide vastuvõtmiseks arvutis. Kaardid erinevad üksteisest eelkõige vastuvõetava signaali kvaliteedi poolest. Meie regioonis on oluline jälgida, et TV kaardid võimaldaksid PAL standardile vastava televisioonisignaali vastuvõttu (Põhja- Ameerikas on kasutusel NTSC televisioonisignaali standart).

Lisalugemist: wikipedia.org

Kontrollerkaardid

Kontrollerkaarte kasutatakse siis, kui soovitakse arvutile lisada sisend-väljund liideseid (USB, Firewire, Bluetooth jne) või soovitakse arvutiga ühendada rohkem kõvakettaid, kui seda emaplaat võimaldab.