Rotatsioonmasinate traatimis- ja kleepimissektsioonid

Tänapäeva rotatsioonmasinates on tekkinud võimalus teostada ka toodangu kinnitamist kahel viisil. Nii on võimalik ajalehtede rotatsioonides kinnitada trükitav toodang traadiga. Seda viisi kasutatakse laialdaselt ajalehtede trükkimisel. Siin juba kokku kogutud ajaleht traaditakse keskelt vähemalt kahe klambri abil. See tagab ajalehtede kompaktsuse ja hoiab neid laiali jooksmise eest.

         Teiseks kinnitamise viisideks on peene liimiriba kandmine väljastatava volditud poogna sisepindadele. Selle tõttu avaneb võimalus saada  juba liimitud väheste lehekülgedega trükis, mida enne üleandmist kolmelt küljelt lõigatakse

         Viimastel aastatel on rotatsioonimasinaid hakatud varustama ka traatimissektsiooniga. Seda peeti eriti vajalikuks ajalehtede trükkimisel siis, kui nende maht suurenes tunduvalt. See võimaldab otse trükimasinas saada valmis toodang ilma täiendava töötluseta. Ühe voldiga toodang ,mis võivad olla nii ajalehed, kui ka ajakirjad kinnitatakse traadist klambritega keskkohalt. Harilikult on selleks ette nähtud kaks klambrit

         Oma ehituselt on traatimisseaded erinevad, kuid neist igaüks alati teostab mitut tehnoloogilist operatsiooni. Õmblusaparaat peab ette andma traadi, siluma temal leiduvad ebatasasused, lõikama vajaliku pikkusega traaditüki, moodustama vajaliku kujuga klambri, transportima klambri kinnituskohale, suruma klambri otsad läbi volditud poognate, mis asuvad voltimissilindril ja suruma klambri otsad peale selle ühele tasandile.

         Üks võimalik variant on toodud ülaltoodud joonisel. Paberilaid või laiud, mis tulevad  voldikolmnurgalt 1  läbivad lõikesilindri 2, kus paberilaid lõigatakse osadeks. Tõmbetelad 3  suruvad nad kokkuvõtvale ja voltiva silindri 5  haarajatesse 4. Voltimine toimub voltimisnoa 6 abil mis viib poognad voltimissilindri 8 voltimissseadmesse 7. Möödudes aga õmblussilindrist 9 toimub  poognate klammerdus tulevase voldi kohalt.

 

 

                       

 

                   Kui puudub vajadus traatimiseks, on traatimisseadmed võimalik välja lülitada. Traatimismasinate töös on vajalik, et kasutataks sellise läbimõõduga traati, mis on ette nähtud antud masinatele ja antud toodangu valmistamiseks. Traat peab olema kalibreeritud ja kaetud vase või  tsingiga, mis hoiab nende kiire roostetamise eest.

         Traatimismasina töö ilma paberita on lubamatu, kuna nii võib ta kiiresti rikneda.

         Väiksem hulk rotatsioone on aga varustatud kleepimisseadetega. Nendes seadetes toimub peenikese liimiriba pealekandmine trükiste seljavoldile enne voltimisfaasi lõppemist siis, kui seljavolt surutakse kokku surverullide vahel. Tänu sellele ja liimi kiirele kuivamisele saame ühtse brošüürikese, mille kõik lehed on kinnitatud selja külge. Protsess on veidi lihtsam ja kindlam, kui sama operatsiooni teostamine liimiga. Küll on aga selge, et see on võimalik ainult kindla konstruktsiooniga vihikute puhul. Selle tõttu sellisel viisil kinnitatakse selliseid trükiseid, nagu televisiooni kavad, millede maht siis aasta või aastate jooksul ei muutu.

         Trükiste selline kinnitamine rotatsioonmasinates muidugi vähendab töömahtu edasisel töötlemisel . Samal ajal on kinnitatud lehed ja muud trükised tarbijale meelepärased.