Ofsetmasinate tulevik

Ofsetmasinate tulevik oleneb ennekõike trükiste turu nõuetest. Kusjuures turu muutumine mõjub teatava hilinemisega trükimasinate ehitajatele. Ostavad ju trükikojad oma masinaid ju selleks, et olla valmis tellimuste situatsioonis muutuvatele nõudmistele. Üheltpoolt nõuab muutuv situatsioon seda, et masinad oleks võimalikult universaalsed. Kuid teiselt poolt annab maksimaalse kasu spetsialiseeritud masinate kasutamine. Siit tuleneb nn. hübriidsete masinate kasutamine, millede puhul on ühes masinas ühendatud erinevad trükiliigid.

         Kuid praegu räägime ofsetmasinatest traditsiooniliseks ofsettrükiks. Ka neid masinaid pidevalt täiustatakse, mis võimaldab trükimasinaid kasutada efektiivsemalt. Sellisteks arengusuundadeks on:

         Mitmesuguste automatiseerimisseadmete lisamine trükimasinatele. Tänu sellele on võimalik üha kiiremini trükimasinaid ümber seadistada ühelt tiraažilt teisele. See arengusuund on trükimasinate juures põhiline. Oleneb ju masina efektiivsus suurel määral sellest, kui palju suudetakse mingis ajaühikus trükkida tellimusi. Seega suund on  masinate automaatsele trükiettevalmistusele ja tõmmiste kontrollile.

         Trükimasinate värvilisuse suurendamine. Tänapäevane trükis muutub üha enam värvilisemaks. Ta sisaldab vahetatavat teksti ja täiendavaid värve. Üha sagedamini kasutatakse isegi kuuevärvi trükki. Kasutatakse kohalikku ja üldist lakkimist. Ideaalis tahetakse saada selliseid tõmmiseid poogna ühe läbilasuga trükimasinast. Meeldiv aga on ka kahelt küljelt trüki saamine ühe poogna läbilasuga. Ainult sellisel juhul on võimalik tagada tootmiseks vajalik omahind. Selle tõttu on trükikodades üha rohkem trükimasinaid värvilisusega  4+4, 5+5, 6+6 ja siia lisatud ka lakkimise sektsiooniga.

         Masina juhtimise lihtsustamine. Keeruliste mitmevärviliste masinate juhtimine pole võimalik traditsioonilistel viisidel. Vanu meetodeid kasutades suureneks sissevõtu aeg tunduvalt, mis pole ökonoomiliselt kasulik. Teiseks tänapäevased nõuded trükiste kvaliteedile on võrratult suurenenud. Sarnasel juhul ei tsaaq ta oleneda otseselt trükkija meisterlikkusest.

         Kasutavate materjalide hulga vähendamine. See on omahinna vähendamise üks teid. Iga tiraaži alustamisel tekivad nn. sissevõtupoognad. Mida kiiremini toimub sissevõtt, seda vähem tekib selliseid praakpoognaid. Mida vähem neid on seda madalam on trükise omahind.

         Trükimasinate keskmise kiiruse tõus. On selge, mida rohkem tuleb toodangut trükimasinast ajaühikus, seda efektiivsemalt töötab trükikoda.. trükimasin omab kahte kiirust. Üks neist on maksimaalselt võimalik kiirus, mida näidatakse masina passis ja kiirus, millega võib reaalselt kvaliteetset . Just see näitaja määrab kindlaks masina võimalused toodangut trükkida.

         Juhtimisseadmete areng ja tootmise optimiseerimine. Nende seadmete abil on võimalik välja arvutada masinate koormust, optimiseerida tellimuste liikumist ja näha ette vajalike materjalide kogus. Sellega tegelevad kõik suuremad trükimasinate tootjad.

         Masinate valmistamise omahinna vähendamine. Selleks on vaja unifitseerida masinaosi ja trükimooduleid

         Trükimasina seadistamise aja vähendamine. Selleks on vaja automatiseerida järgmised protsessid.

  • Trükivormide vahetamine
  • Värviaparaadi pesemine
  • Ofsetkummi pesemine
  • Värvi sisestamine
  • Värviaparaadi seadistamine konkreetsele poognale
  • Värvide kohastamine

         Trükivormide vahetamine. Trükivormide vahetamine on möödapääsematu protsess. Mitmevärvilistes masinates võtab ta küllaltki kaua aega. Eriti siis, kui masinat teenindavad üks kaks inimest. Selle tõttu kõik tootjad on valmistanud seadmed trükivormide vahetamiseks.. Trükkija asetab vaid valmis mulgustatud plaadid plaadisisestusseadmesse ja kõik teised operatsioonid teostatakse automaatselt. Sarnane automaatika vähendab tunduvalt trükimasinate seisuaega.

         Värviaparaadi pesemine. Iga trükkija teab, et see on raske ja aeganõudev protsess. Hästi puhtaks pesta värviaparaati pole lihtne. Ka see protsess on sellisel tasemel automatiseeritud, et seda tehakse nupuvajutusena keskpuldilt.  Käsitsi tuleb vaid eemaldada see värv värvikastist, mis ei kulunud tiraaži trükiks. Süsteemi pesuks on kõik värvisektsioonid varustatud  pesuvedelike  torustikega.

         Ofsetkummi pesemine. Ofsetkummi on vaja pesta tihedamini, kui värvisüsteemi. Teda tuleb puhastada peale värvide kohastamist, või trükipuuduste tekkimisel. Samuti pikemate tiraažide puhul tuleb samuti aeg ajalt ofsetkummi pesta. Pesemine on seotud samuti käte puhtusega. Aga kätega võtab trükkija kontrolltõmmised, neid määrides.

         Värvi sisestamine Trükivärv harilikult sisestatakse pahtellabidaga värvipurgist värvikasti. See pole raske protsess. Kuid värvi ühtlasele jaotusele värvikastis kulub teatav aeg. Kui aga meil on tegemist paljude sektsioonidega, siis ka selleks kulub aega. Seda enam, et värvi lisamine liikuvale masinale ei lubata.. Selle protsessi puhul  on samuti välja mõeldud automaatne värvisisestusseade. Ka see lülitatakse sisse keskjuhtimispuldist kas igale sektsioonile eraldi või koos ja korraga. Värv sisestatakse spetsiaalsetest tuubidest. Seade võimaldab säilitada värvi ühtlase taseme kogu tiraaži trükkimise ajal..

         Värviaparaadi seadistamine. Uue tiraaži alustamisel väga palju aega kulutatakse värvisüsteemi timmimiseks.. Selle protsessi  automatiseerimiseks on välja töötatud palju erinevaid süsteeme. Probleem seisneb asjaolus, et igal poognal harilikult on meil tegemist konkreetsete, kuid erinevate kujutistega.. igasse värvitsooni on vaja just selline hulk värvi, mis vajalik. Ei vähem ega rohkem.

         Kohastamine.  Masinate ettevalmistamisel tiraaži trükiks on probleemiks kohastamine. Ka seda protsessi on trükimasinates automatiseeritud.

         Robotite kasutamine Viimaseks sammuks trükimasinate kasutamisel on robotite kasutamine. Nagu allpooltoodud piltidest nähtub proovitakse roboteid kasutada ofsetplaatide vahetamisel. Praegu toimub plaatide vahetus küll automaatselt, kuid plaatide eemaldamine ja automaati panemine toimub inimtööjõudu kasutades.