6.1 Neetide liigid

Neetide liigid

Neediks nimetatakse kinnitusdetaili mis koosneb silindrilisest metallvardast ja ühes otsas olevast peast. Needid erinevad üksteisest pea kuju ja varda läbimõõdu poolest. Valmistatakse plastsest materjalist: madala süsiniku sisaldusega terasest, vasest, messingist ja alumiiniumsulamitest. Elektrokeemilise korrosiooni vältimiseks on soovitav valida needi materjal alusmaterjaliga sarnane.
Üldjuhul peavad needid olema ühendatavate detailidega samast materjalist, vastasel korral võib tekkida elektrokeemiline korrosioon, ilmneda erinev soojuspaisumine ning liitekoht võib puruneda.

Neetide põhiliigid:

Needid erinevad üksteisest pea kuju ja varda läbimõõdu poolest vt. joonis 6.1.

Joonis 6.1 Neetide põhiliigid, a) ümarpeaneedid, b) peitpeaneedid, c) lamepeaneedid,
d) poolpeitpeaneedid, e) toruneete kasutatakse õhukeste metalsete ja mittemetalsete lehtmaterjalist liidetes.

Neete liigitatakse pea kuju ja kasutusala järgi kahepoolse neetimisega ja ühepoolse neetimisega ehk tõmbeneetideks (vt.joonis 6.2).

Joonis 6.2 Kahepoolse neetimisega 1) ümarpeaneet, 2) lamepeaneet, 3) peitpeaneet, 4) poolpeitpeaneet, laengneet (puudub joonisel) ja 5) toru- ehk õõnesneet ning ühepoolse neetimisega ehk 6) tõmbeneedid.

Õhukeste lehtmaterjalist detailide neetimiseks kasutatakse tõmbeneete millesse on paigaldatud tõmbevarras koonusega (torniga) mille välja tõmbamisel needitangidega jämendatakse needi alaosa. Tõmbeneediks kasutatakse ka toruneete millesse paigaldatakse tõmbekoonus tõmbe püstoliga neetimisel.

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License