Poognate etteandmisaparaatide tüübid

Poognate etteandmismehhanismid erinevad üksteisest esmalt poognate pakist eraldamise viisi poolest, poognate edasiandmise poolest trükimasinasse, seadmete asendi poolest trükimasinas.
Poognate eraldamise poolest eristatakse friktsioonseid, elektrostaatilisi ja pneumaatilisi pealepanemisaparaate. Poognate edasiandmisel masinasse eristatakse järjestikulisi ja astmelisi (kaskaadseid). Asetuse poolest masinas on pealepanemisseaded sisseehitatud ja masinast eraldiseisvad. Poognate mahtuvuse poolest eristatakse kõrge staapeliga ja madala staapeliga pealepanemise aparaate. Perspektiivis on aga elektrostaatilised pealepanemisseaded, millede areng alles algab.

Friktsioonne pealepanemisaparaat

1. Kallaklaud, 2. Transportlint. 3. Vedav ratas. 4. Paberi kaitsekate. 5. Astmeliselt stoositud paber. 6. Alumine veolint. 7. Alumine kallaklaud. 8. Friktsioonratas
Polügraafias on käesoleval ajal kasutusel kahte tüüpi pealepanemisaparaate: friktsioonilised ja pneumaatilised.

Astmeline poogna transport üksteise järgi poognate transport


Vaatamata pneumaatiliste aparaatide tuntavale eelisele on friktsioonilised aparaadid laialdasel kasutusel väiksemates masinates, voltimismasinates, poognate kokkuvõtmisseadmetes ja eriti elektroonilistes paljundusseadmetes. See tuleneb ennekõike asjaolust, et need seadmed on lihtsad ja ka tunduvalt odavamad. Kuid nende puuduseks on töö ebakindlus erinevate paksustega paberite puhul. Samuti on neil mehaaniline mõju paberile, eriti on see jälgitav kvaliteetse paberi puhul.
Friktsioonseadmeis poogen eraldatakse paberipakist tänu hõõrdumise mõjul, mis tekib paberi ja juhtiva friktsioonrulli vahel või transportlindi vahel. Vajalik hõõrdejõud tekib põhiliselt tänu rulli ja paberi vahele loodud kontaktile. Kontakt võib olla loodud vaakumrullide abil.
Friktsioonseadmete puhul võib asetseda nii paberipaki peal, kui ka paberipaki all. Nõuded seadmetele olenevad aga nende kasutamise tähtsamast kriteeriumist nagu masina töökiirus, poognate etteandmise täpsus ja lõpuks mõju järgi paberi mehaanilistele omadustele.
Poognate etteandmise seadmed võivad seda teha tagades poognate liikumise järjestikku või üksteise peal astmeliselt. Järjestikuline poognate etteandmine on iseloomulik väiksema kiirusega masinatele. Sealjuures poognate liikumine toimub teatava intervalliga

Paberi etteandmise viisid. Järjestikuline ja kaskaadne


Kiiretes trükimasinates kasutatakse ainult poognate etteandmine astmeliselt. Poognate ülekate oma vahel on suurusega Ac. Masinate kiirem kasutamine on võimalik selle tõttu, et sammu suurus ülekattega on: Sc = L-Ac kus L on poogna pikkus etteandmise suunas . Seega tsükli kiirus on seega astmelise etteandmise puhul suurem, kui poognate liikumise kiirus.

Järjestikulise poogna liikumisega poognate etteandmisseade

1. Paberipakk. 2,3,4. Haarajate liikumistee. 5. Kallaklaua surveratas. 6. Transportööri lint. 7. Kallaklaud.
8. Esitõkised ja haarajad

Üksteise järel poognat transportiva pealepanemisaparaadi põhimõtteline skeem:

Astmeline (kaskaadne9 poognate etteandmisseade

1. Paberipakk. 2. Puhur ja käpp. 3. Tagumised iminapad
5. Eesmised poognat liigutavad iminapad. 6. Poogna veorull.
7. Raskusrattad kallaklaual. 8. Veorihm. 9. Haarajad ja esitõkis