Kuivatus gaasileegis

Kvaliteetse trüki saamiseks rullofsetmasinates kasutatakse kaetud paberit, mis omab spetsiaalseid omadusi. Teda on töödeldud spetsiaalse seguga, mis tagab paberikiudude vähese väljatõmbamise pindmisest kihist trükihetkel. Selle tõttu trükivärv ei imendu paberisse ja värvi kinnistumine paberi pinnale toimub suurel määral tänu kuivatusseadmetele.

Kinnistumise kiirus seega oleneb paljus sellest, kuivõrd sile on kasutatav paber. Mida siledam on paber, seda aeglasemalt toimu b värvi kinnistumine. Toatemperatuuril sideaine kuivab pikema aja jooksul. Selle tõttu kvaliteetse toodangu saamiseks trükimasinas on vajalik kasutada kuivatusseadeid.

Trükise kuivatus seisneb kahest protsessist: esiteks kuumutus ja tekkinud aurude eemaldamine paberi pinnalt. Teise protsessina on vaja aga paber jahutada koos talle kantud värvikihiga.

Kuivatusseadmetes kasutatakse kolme viisi tõmmiste kuivatamiseks. Esmalt võib selleks kasutada elektrisoendust, Teiseks võib kasutada infrapunast kiirgust. Kõige efektiivsemaks aga peetakse otsest gaasileeki koos ülikiire sooja õhujoaga.

Selleks, et kuivatamine toimuks võimalikult kiiresti tehakse protsess mitmeastmeliseks. Selleks kasutatakse kuivatamist gaasileegis ja hilisemat kuivatust kiires kuuma õhu voolus. Gaasileek töötleb liikuvat paberilaidu mõlemalt küljelt ühtlaselt. Avatud gaasileek tagab momentaalselt tõmmisele vajaliku kuivatustemperatuuri. Gaasileek ei vii sellisele paberi kuivamisele nagu elektriline paberi soojendamine. Seda nimetatakse niiskeks soojendamiseks.

Võimas elektriline soojendusaparaat tagab õhu soojenemise vajaliku temperatuurini ja läbi reguleeritavate düüside antakse kuum õhk paberi pinnale. See õhk eemaldab paberi pinnalt ka tekkinud aurud, mis satuvad väljatõmbeseadmetesse. Temperatuur paberi pinnal on seega reguleeritav.

Gaasileegi kõrgus oleneb aga masina töökiirusest ja praktiliselt on minimaalne masina seisuajal

Mida kiirem on trükimasin seda pikem on kuivatuskaamera. Ta võib olla pikem, kui 4 meetrit. Töötemperatuur aga ulatub kuni 200ºC. Suurema temperatuuri juures võib toimuda paberi ülekuivamine ja muutuvad ta tehnilised näitajad. Kõik protsessid kaameras toimuvad automaatselt, mis tagab tuleohutuse. Peatumisel lisatakse kaamerasse suurel hulgal jahedat õhku.

Kuivatuskamber on hästi isoleeritud. Kambri esiosas asuvad gaasipõletid 1. Nende kohal on katted, mis peegeldavad soojust paberile 2 ja soendavad kaamerat. Edasi on kaameras õhudüüsid 3, mis suruvad sooja õhu paberi pinnale. Lõpus on kaks jahutussilindrit 4. Sellel peab paber saavutama temperatuuri vähemalt 30ºC. Väljudes ei tohiks paberil asuv kujutis enam määrduda ja paberilaid on valmis voltimiseks ja edasiseks töötluseks. Tekkinud aurud aga eemaldatakse väljatõmbega 5. Jahutussilindreid ise jahutatakse külma veega.