Esileht
Tutvustus
Värvitaju
Värvikorrastus
Värvikujundus
Värvitrükk
 
 
 
 
^
 
 
 

Värvide korrastamine

>>>

 
 

 

Värvikontseptsioonid ja -karakteristikud

Värvide defineerimisega tegelevad väga erinevate valdkondade värviteadlased. Peamiselt esindavad nad ühte kahest mõtlemiskoolkonnast:

  • Ühed pretendeerivad värvi „objektiivsele“ seletamisele – kui füüsikalisele fenomenile, s.t kui elektromagnetilisele kiirgusele. Selliselt interpreteerituna on värvid füüsikaliseks fenomeniks.
  • Teised pretendeerivad värvi „subjektiivsele“ seletamisele – kui füüsikalise stiimuli vastusele; stiimulit ennast uurimisväärseks ei peeta. Nende järgi on värv psühholoogiline fenomen.

Vastavalt on erinev ka kasutatav baasterminoloogia:

Psühhofüüsikaga seotud baasterminoloogia

Värvsus (chromaticity): värvistiimuli element, mis on määratletud värvsuskoordinaatide kaudu; või domineeriva lainepikkuse ja puhtuse kaudu; või purpurvärvidel komplementaarse lainepikkuse ja puhtuse kaudu. (CIE, 1987)

Heledus (luminance) ja peegeldusvõime (reflectance): mõõdetavad füüsikalised kvantiteedid, subjektiivselt hinnatavad eredusena.

Domineeriv lainepikkus (dominant wavelenght): monokromaatilise stiimuli lainepikkus; juhul, kui on akromaatilise stiimuliga sobivas proportsioonis aditiivselt segustatud, siis langeb kokku vaadeldava stiimuliga. Purpur-stiimuli puhul on domineeriv lainepikkus asendatud komplementaarse lainepikkusega. (CIE, 1987)

Komplementaarne lainepikkus (complementary wavelenght): monokromaatilise stiimuli lainepikkus, mis antud värvsusega sobivas proportsioonis aditiivselt segustatuna langeb kokku mõne akromaatilise (valge, halli) värvsusega.

Puhtus (purity): kõrgeima spektraalse puhtusega on monokromaatiline kiirgus, mis koosneb ainult ühest lainepikkusest.

 

Välisviide: CIE 017.4-1987:
International Lighting Vocabulary

 

 

 

Psühholoogiaga seotud baasterminoloogia

Värvitoon (hue): visuaalse aistingu element, mille järgi vaadeldav nägemisväli näib sarnanevat ühele tajutavatest värvidest – punane, kollane, roheline, sinine või nimetatute mingile kahekaupa kombinatsioonile (CIE, 1987).

Küllastus (saturation): pinna värviküllasus või värvilisus (colourfulness) suhestatuna selle enda eredusse (CIE, 1987). Visuaalse aistingu element, mida saab määratleda sama heledusega akromaatilisest värvist (hallist) erinevuse astmena.

Eredus (brightness), helendus (luminosity): visuaalse aistingu elemendid, mille järgi teatud pind näib edastavat rohkem või vähem valgust (CIE, 1987). Eredus on üheks põhikarakteristikuks HSB-värvimudelis.

Heledus (lightness): pinna eredus võrrelduna sarnaselt valgustatud pinna, mis paistab valge või kõrgeimal määral valgust edasiandev, eredusega (CIE, 1987). Heleduse põhjal on võimalik eristada valget pinda hallidest või heledavärvilisi tumedavärvilistest.

Kromaatilisus (chromaticness): visuaalse aistingu element, mille järgi pinna tajutav värv näib rohkem või vähem värviküllane. Kaasajal mõistetakse kromaatilisust kombineeritud tajuna värvitoonist ja küllastusest, s.t kui värvsuse tajulist korrelaati (CIE, 1987).

Krooma (chroma): pinna värviküllasus võrrelduna sarnaselt valgustatud pinna, mis näib valge või suurimal määral valgust edasiandev, eredusega.

 

Loe edasi: Värvimudelid

 

Marje Tammert, 2013