Esileht
Tutvustus
Värvitaju
Värvikorrastus
Värvikujundus
Värvitrükk
 
 
 
 
^
 
 
 

Värvide korrastamine

>>>

 
 

 

Värvisüsteemid ja -mudelid

Värvide süstematiseerimise eesmärgiks on iga värvi objektiivse identifitseerimise võimaldamine ja/või värvidevaheliste harmooniliste seoste visualiseerimine. Ajaloo jooksul on välja töötatud väga erinevaid värvide korrastamise viise, kõige tuntumad ja mõjurikkamad neist on:

  • Värvikera või kõigi värvisegude omavaheliste suhete ja suguluse konstruktsioon, mille töötas 1810. aastaks välja saksa maalikunstnik ja graafik Philipp Otto Runge.

  • Värvipuu või ebaregulaarne värvisüsteem, mille eesmärgiks oli värvide normeerimine ning mille põhikarakteristikuteks on värvitoon, (heledus)väärtus ja kromaatilisus. Selle töötas 1905. aastaks välja ameerika kunstnik, värviuurija ja õpetaja Albert Henry Munsell.

  • Kaksikkoonuse, mille eesmärgiks oli luua värvidevaheline kord ning mille põhikarakteristikuteks on värvitoon, valge sisaldus ja puhtus, töötas 1917. aastaks välja saksa keemik, harrastuskunstnik ja värviuurija Wilhelm Friedrich Ostwald.

  • Natural Color System'i (NCS), mis baseerub inimese värvitajule, mille põhikarakteristikuteks on värvitoon, kromaatilisus ja mustasus ning mis kinnitati "loomuliku värvisüsteemina" Rootsi rahvuslikuks standardiks 1979. aastal, töötas välja Rootsi Värviinstituut.

  • RA-värvivurri, mida saab kasutada õpetamisel värvide harmooniliste seoste näitlikustamiseks ning mis baseerub subtraktiivsetele primaarvärvidele kollasele, magentale ja tsüaanile töötas 1985. aastaks välja soome arhitekt, värviuurija ja õpetaja Seppo Rihlama.

Värvimudel on abstraktne matemaatiline mudel, mis kirjeldab värvide numbriliste järjenditena esitamise viisi, tüüpiliselt kolme või nelja väärtuse või värvikomponendi/värvikarakteristiku kaudu. Mudel võib anda täpse kirjelduse selle kohta, kuidas neid komponente interpreteerida (vaatlemistingimused jms). Värvimudeli kohaselt esitatud värvide paigutust nimetatakse värviruumiks (colour space). Värvimudelite modelleerimise aluseks on värvitaju.

Rahvusvahelise Valgustuskomisjoni (CIE) poolt väljatöötatud ja rahvusvahelise standardina kehtestatud matemaatilistest mudelitest on olulisimad:

  • CIE-värvsusdiagramm, mis on "keskmise inimese" nägemisele baseeruv matemaatiliselt määratletud värviruum, konstrueeritud värvitoonile ning puhtusele 1931. aastaks.

  • RGB-värviruum (CIE RGB color space), mis toetus W. David Wright’i ja John Guild’i poolt 1920ndail kogutud katseandmetele ning mis baseerub kolmele lineaarselt sõltumatule monokromaatilisele kiirgusele samuti 1931. aastaks.

  • CIELABi, mis on oponentvärvidele üles ehitatud ühelaadsete üleminekutega värviruum 1976. aastaks.

Loe edasi: RGB-värvimudel

 

 


Philipp Otto Runge "Värvikera" (1810).
Allikas: Wikimedia.

 

 

Välislink

colorsystem:
Colour order systems in art and science

 

Marje Tammert, 2013