Esileht
Tutvustus
Värvitaju
Värvikorrastus
Värvikujundus
Värvitrükk
 
 
 
 
^
 
 
 

Värvide korrastamine

>>>

 
 

 

Värvikarakteristikud

Igapäevaelus kasutame me värvidele viitamiseks värvinimetusi nagu punane, sinine jne. Loomulikult ei ole kõik punased või sinised ühesugused. Näiteks punased võivad olla heledamad või tumedamad, puhtamad või tuhmimad, oranžimad või violetsemad.

Värvide klassifitseerimiseks on mitmeid erinevaid mooduseid, kuid kõige esmalt tuleb leida ja defineerida 3 värvikarakteristikut. 3 on miinimum.

Aja jooksul on üles ehitatud hulgaliselt värvide klassifitseerimise süsteeme, kus valitud 3 karakteristikut on saanud erinevaid ja veidi varieeruvaid nimetusi. Mitmeid nendest võib täna käsitleda sünonüümsetena. Kõige kasutatavamateks terminiteks, mis vastavad kõige enam meie nägemisele, on täna:

  • värvitoon, mis määratleb värviperekonna ja on kirjeldatav värvinimetusega (punane, kollane, roheline, sinine või mingi nende kahevaheline segu). Värvitoon on otseselt seotud valguse lainepikkusega (vt pidev värvispekter). Värvisüsteemides- ja mudelites kasutatakse värvitooni tähistamiseks kindlaid numbreid või koode.
  • küllastus, ka kromaatilisus, mis näitab värvi puhtust, ehk seda kui erk või kahvatu-tuhm ta on. Maksimaalse puhtusega on spektrivärvid ja purpurvärvid, mis paigutuvad CIE-värvsusdiagrammi kaarjoonele (vt CIE-värvsusdiagramm, video).
  • heledus näitab värvi hele-tumedust, heledad värvid on samaaegselt ka valkjamad ning tumedad mustjamad. Heledus on seotud pinnalt peegelduva valguse hulgaga. Heleduse mõiste kasutamise muudab mitmetähenduslikuks asjaolu, et maksimaalse puhtusega värvitoonid on erineva heledusega, neil on erinev omaheledus.
  • eredus (brightness), mis on kolmandaks põhikategooriaks ingliskeelses terminoloogias, on veel tihedamalt seotud valgusega. Otseses valguses paistab sama värviline pind palju eredam, aga ka heledam, kuid mitte valkjam kui varjus.

Värvi põhikarakteristikute valik ja nimetused on olulisel määral seotud meediumiga kas räägitakse maalimisvärvidest (subtraktiivsest sünteesist) või ekraani valgusvärvidest (aditiivsest sünteesist) või vaadeldakse värvinäidiseid kataloogis ja hinnatakse neid visuaalselt.

Enimkasutatavad ja mõistetavad värvikarakteristikud:

  • maalimisvärvide segamisel: värvitoon, selle kromaatilisus (tuhmist-hallisegusest kuni erksa-puhtani) ja heledus (helendatud või valgesegusest kuni tumendatud või mustaseguseni);
  • ekraanil värvide valimisel: värvitoon, selle küllastus ja eredus või heledus; (vt HSL-mudel, HSB-mudel)
  • kataloogi näidiste visuaalses vaatlemisel: värvitoon, selle puhtus või küllastus/kromaatilisus ja hele-tumedus.

Terminoloogia ühtlustamiseks on Rahvusvaheline Valgustuskomisjon (CIE, 1987) defineerinud mitmed terminid.

Loe edasi: Värvikarakteristikute definitsioonid

Testi oma teadmisi: Värvikarakteristikute test

 

 

Värvitoon muutub
(kollakasrohelisest üle rohelise üha sinakamaks), omaheledus on erinev.
 
Küllastus/kromaatilisus suureneb
(tuhmist üha erksamaks kollakasroheliseks, roheliseks, sinakasroheliseks).
 
Hele-tumedus muutub
(keskmisel asetusel rohelisest ülespoole heleduse kasvades valkjamaks; allapoole tumeduse kasvades mustjamaks).
 
Eredus suureneb
(mustasegusest-tumedast üha eredamaks-valgusküllasemaks magentaroosaks),
küllastus jääb samaks.

 

Marje Tammert, 2013