Värvi etteande kontroll ja reguleerimine trükkimise käigus

Värviaparaadi reguleerimise kvaliteedist oleneb tema töö stabiilsus, tõmmiste saamise stabiilsus ja värvi pealekandmise ühtlus.
Selleks, et vähendada trükiks ettevalmistamise aega tänapäeval trükimasinad varustatakse automatiseeritud süsteemidega värvisüsteemi reguleerimiseks.
Selleks kasutatakse trükimasinates kahte viisi. Igal reguleerimiskruvil, mis reguleerib värvinoa survet värvikastis, on omaette spetsiaalne ajam. Selleks võib olla elektromagnetigamuhv, mis käivitatakse üldisest ajamist. Kuid selleks võib olla ka eraldi ajam. Juhtimine toimub keskpuldist, kus on olemas vastavad juhtlülitid kõigi trükimasina sektsioonide jaoks. Sarnane mehhanism kergendab tunduvalt trükkija tööd ja vähendab trükiks ettevalmistamise aega.

Automaatne, kaugelt juhitav värvinuga

1. Sünkroonne mootor
2. Reguleerimiskruvi
3. Kaheõlgne kang
4. Värvinuga
5. Duktorvõll
6. Potensomeeter

Automaatne masina ettevalmistus võimaldab masinat reguleerida juba tema trükiks ettevalmistuse käigus. Selleks on süsteemid, mis võimaldavad eelnevalt reguleerida mitte ainult värvi hulka tsoonide kaupa, vaid ka eelnevalt reguleerida niisutussüsteeme. Selleks toimub ofsetplaatide eelnev skaneerimine. Nüüd, kui on kasutusele võetud trükivormide valmistamiseks plaadiväljastajad on asi veel lihtsam. Trükimasina arvutisse viiakse sama informatsioon, mis oli ka plaatide väljastamiseks vajalik.


Arvuti on spetsiaalse programmi abil võimeline kindlaks tegema nii trükielementide pinna igas plaani tsoonis, kui ka nägema ette vajaliku värvi hulga.
Kõike seda saab kontrollida ka videoterminaali abil. Trükkija teostab seega värviaparaadi juhtimist juhtpuldilt.
Trükkimise käigus on siis võimalik sisse viia vajalikud parandused. Sarnane ettevalmistus tagab trükkimise stabiilsuse.
Automatiseeritud süsteem kujutab endast mitmekanalist süsteemi, milles kanalite arv vastab kohalikule reguleerimise kohtade arvule .


Objektiivse informatsiooni saamiseks trükiprotsessist on välja töötatud seadmed mis mõõdavad trükivärvi optilist tihedust. Värvi reguleerimissüsteemide loomisel kasutatakse neid seadmeid. Nad võimaldavad saada operatiivset informatsiooni värvi hulgast ja ta kõrvale kaldumistest.
Samal ajal on välja töötatud ka skaalad, mis tagavad visuaalse trükivärvi hulga kontrolli. Üheks nendest on skaalad, mis tuginevad halli värvi loomisele kolme värvilise värvi poolt.


Värvide kohastumist tõmmistel kontrollitakse kohastumisristide abil. Juhul, kui masin on korralikult ettevalmistatud, siis ka visuaalne kontroll annab küllaltki täpse ülevaate trüki kvaliteedist. Kuid tänapäeva trükimasinate suure kiiruse juures ei suuda trükkija alati jälgida trüki kvaliteeti trükimasinas. Selle tõttu omavad automatiseeritud süsteemid suurt tähtsust


Kasutades tööprotsessi juhtimisel juhtpulti saavutatakse tunduv aja kokkuhoid. Kuid siin tekib samuti võimalus korrata masina värvisüsteemi reguleerimist automaatselt juhul, kui tekib vajadus sama trükise teistkordseks valmistamiseks. Seda ju pole võimalik teha juhul kui reguleerimine toimus käsitsi.

Värvi kontrolllaud

1. Laud                         5. Käsikontrollseade
2. Densitomeeter        6. Disketiseade
3. Densitomeetri         7. Laua elektroonikakapp
liikumiskonsool            8. Tõmmiste sahtlid
4. Kuvar


Automatiseeritud värvi kontrolli puhul optilised andurid kontrollivad kontrollriba, mis on trükitud piki paberipoognat. Signaal, mis saabub anduritelt võrreldakse signaaliga, mis oli reguleerimise programmi aluseks. Juhul, kui need signaalid on erinevad siis moodustatakse uus juhtimissignaal. See aga omakorda mõjub juhtseadmele ja muudab värvi etteandmise kogust vastavas tsoonis kuni pole saavutatud vajalik ühtsus.

Värvijuhtimissüsteemi pult


Seega süsteem koosneb kolmest osast:
1. Süsteem, mis kontrollib ja saab trükivormilt vajaliku informatsiooni.
2. Distantsioone juhtpult reguleerimistööde teostamiseks
3. Värviline densitomeeter tõmmiste kontrolliks ja tagasiside teostamiseks
Selleks, et värvi tugevus trüki käigus ei muutuks on vajalik et värvi juurdeandmine ja värvi kulu oleks tasakaalus. Selle tõttu värvi kulu määramiseks on vajalik teada trükkivate elementide pinda igas tsoonis. Selle kindlakstegemiseks on välja töötatud spetsiaalsed seadmed -plaadiskännerid, mis tuginedes trükivormidele võimaldavad eelnevalt programmeerida värviaparaate
Vähemtuntud on värvinoad, mis on lõigatud tsoonideks. Sarnane värvinuga võimaldab täiesti autonoomselt reguleerida igas tsoonis ja on hoopis ergemalt programeeritav

Osadeks jaotatud värvinuga

Trükimasina KOR niisutus- ja värvisüsteem


Skeemil olevad telade ümbermõõdud näitavad et nad on erinevad. Erinevad mõõdud tagavad selle, et värvi kandmisel trükivormile ei tekiks järgmiste tõmmiste tegemisel olukorda, kus värvi hulk teatavates kohtades tõmmisel hakkab vähenema.