5.12 Kaabelduse paigaldamine

Kaabliredelite paigutamisel tuleb arvestada järgmiste nõudmistega:

  • kaabliredeli ja selle kinnituspinna vahele peab jääma vähemalt 25 mm vaba ruumi;
  • kaabliredeli kohale peab jääma kaabli paigaldamise ajal võimalikult suur, mitte väiksem kui 150 mm suurune töövahemik.

Kanalites ja torudes kulgevate kaablite korral peab olema võimalus kaablitele ligi pääseda iga 12 m järel. Elektrit juhtivast materjalist kaablite kandekonstruktsioonide kasutamisel peavad need olema elektrit juhtivalt ühendatud ja asjakohaselt maandatud. Seintesse peidetud kaablite kulgemisteed ei soovitata aga nende kasutamisel peavad nad kulgema vaid vertikaalsete või horisontaalsete lõikudena. Tulekindlatest seintest läbiviimisel peab konstruktsioon võimaldama pärast kaablite paigaldamist läbiviigu tulekindlalt sulgeda.

Enne kaabli paigaldamist peavad olema paigalduskohale toimetatud kõik vajaminevad materjalid ja abinõud. Kontrollida tuleb kaabli vastavust saatedokumentidele ja saatedokumendid tuleb säilitada. Kaablit tuleb kuni paigaldamiseni hoida pakendatuna. Kaabli paigaldamisel tuleb kinni pidada paigaldamisreeglitest ja kaablivalmistaja juhenditest. Reeglite eiramisega võib juhtuda, et kategooria 6 komponente kasutades ei saada E klassile vastavat ühendust.

Asjaolud, millega tuleb kaabli paigaldamisel arvestada:

  • kaablitel ja teistel komponentidel tuleb lasta enne paigaldamist kohaneda ümbritseva keskkonna tingimustega (näiteks temperatuur). Külma ilma korral tuleb lasta kaablil soojeneda vähima lubatud paigaldustemperatuurini (0 oC);
  • sise- ja välikaableid tuleb kasutada otstarbekohaselt;
  • kaabli mahakerimisel kaablirullilt tuleb rulli asukoht valida selliselt, et kaabli tõmbamisel seda ei vigastataks;
  • kaablirull tõstetakse alusele, millel rull saab vabalt pöörelda;
  • kaabel tuleb rullilt maha kerida alati ülalt;
  • kaabli maharullimiseks pööratakse rulli, mitte ei tõmmata kaablist;
  • vajaduse korral tuleb rulli pöörlemist pidurdada;
  • tuleb järgida väikseimat lubatud painderaadiust (R ≥ 4D) ja suurimat lubatud tõmbejõudu (<100N).

Häirete vähendamiseks peab nõrkvoolukaablid paigaldama tugevvoolukaablitest piisavalt kaugele. Kaabliredelitel paigutatakse kaablid eraldi redelitele või sama redeli teise äärde. Väikseimad lubatud vahekaugused nõrk- ja tugevvoolukaablite vahel on määratud standardis EN 50174-2. Horisontaalkaabelduse korral:

  • kui horisontaalkaabelduse pikkus on väiksem kui 35m ei ole varjestatud nõrkvoolukaabli korral kaablite eraldamine vajalik;
  • kui horisontaalkaabelduse pikkus on üle 35m peab kaablite vahekaugus kogu kaabli pikkuses, välja arvatud 15 m enne tööpesa, olema vastavad allolevas tabelis toodule;
  • tugevvoolukaablit läbiv suurim lubatud võimsus võib olla 2 kVA ja suurim pinge 500 V.

Kui tugevvoolukaablit läbiv suurim vool on kuni 16 A ja suurim pinge 230 V, võib kaablite vahekaugus kogu trakti ulatuses olla 75 mm. Kaablite tootjad võivad esitada selle kauguse osas erinevaid nõudmisi.

Nõrkvoolukaablite ja luminessentslampide vaheline kaugus peab standardi kohaselt olema vähemalt 130mm.

Nõrk- ja tugevvoolukaablid peaksid paiknema eeltoodud tingimusi arvesse võttes siiski võimalikult lähestikku, et ei tekiks nendest kaablitest suuri silmuseid, mis võivad suurendada tundlikkust väljast tulevate häirete suhtes.