Sisendseadmed

Sisendseadmed
Sisendseadmed on kõik seadmed, mille abil on võimalik arvutisse andmeid sisestada. Tuntumad sisendseadmed on: klaviatuur, hiir, skänner, arvutimängude juhtpuldid jne.
Klaviatuur
Nagu nimestki nähtub on klaviatuur seade, mis on varustatud klahvidega. Klavile vajutades saab klavituurikontroller teada millisele klahvile parajasti vajutati ja edastab vastava info arvutile. Klaviatuuri abil saab arvutisse peamiselt sisestada erinevaid sümboleid.
Klavituuri klahvid on jaotatud nelja suurde gruppi: trükkimisklahvid, funktsiooniklahvid ja muud klahvid.

Hiir
Hiir on osutamisseade, see tähendab, et hiire abil on võimalik graafilises keskonnas erinevatele objektidele osutada. Hiiri on kahe väga erineva ehitusega: mehaanilised ja optilised hiired.
Mehaanilistes hiirtes on kuul, mis käib vastu kahte rullikut, millest ühe abil kontrollib hiire liikumist vertikaalsuunal ja teine horisontaalsuunal. Sellise hiire peamiseks puuduseks on see, et kuul kogub enda ümber tolmu ja muud mustust, mis kandub kuulilt üle rullikutele. Kui mustust on liiga rullikutel liiga palju, siis hiir ei tööta korralikult. Seega peab sellise ehitusega hiirt üsna tihti puhastama.
Optilises hiires kasutatase liikumise analüüsimiseks infrapuna või laserkiirt, mõõdetakse tagasipeegeldumist. Optilist hiirt ei pea puhastama, kuid samas on optilised hiired tundlikud pinna suhtes, kus peal neid kasutatakse, võib juhtuda, et mõne hiirepada või lauaplaadi peal optiline hiir ei tööta.
Lisalugemist: wikipedia.org
Skänner
Skänner on seade, mis võimaldab olemasolevat kahemõõtmelist pildimaterjali digitaalsel kujul arvutisse viia. Skänneeritavat kujutist valgustatakse ja valgus peegeldub CCD-elementide maatriksile, mis muudab valguse elektrilisteks signaalideks.
Skännerid jagunevad laua- ja käsiskänneriteks. Käsiskännereid on tänapäeval kasutusel vähe (peamised kasutatavad käsiskännerid on vöötkoodi lugerid kaubanduses), peamiselt on kasutuses lauaskännerid.
Peamised skänneri parameetrid on: lahutusvõime ehk mitu punkti tolli kohta suudab skänner eristada, värvisügavus ehk mitu värvitooni suudab skänner eristada ja skänneerimiskiirus.
Lisalugemist: wikipedia.org
OCR
OCR (Optical character recognition) on tehnoloogia, kus analüüsitakse digitaalset pilti ja püütakse leida sealt teksti. Lihtsalt öeldes muudetakse OCR tehnoloogia abil pildi kujul olev tekst töödeldavaks (teksti kujul olevaks tekstiks). OCR on vajalik eelkõige arvutisse skänneritud teksti töödeldavaks muutmisel.
Lisalugemist: wikipedia.org