Fooliotrükisektsioonid

Fooliotrükk otse trükimasinas sai võimalikuks peale seda, kui hakati kasutama fooliot, milledes kujutise ülekandmisel on vajalik ainult surve. Käesoleval ajal lasevad juba mitu firmat välja sektsioone fooliotrükiks. Neid reklaamivad nii Roland, kui ka Heidelberg.

 

 

Külm fooliotrükk on võrreldes kuuma fooliotrükiga tunduvalt odavam protsess. See võimaldab tunduvalt parandada trükiste väljanägemist ilma suurte kulutusteta. Praegusel arenguastmel on see võimalik teostamiseks pea kõikides trükikodades.



 

 
  

 

Külm fooliotrükk on lamineerimise üks eriviisidest. Töö käigus toimub metalliseeritud kihi kleepimine trükiste külge. Fooliotrükk külmalt koosneb järgmistest tööetappidest:

    * Trükitavale materjalile liimi kandmisest
    * Materjali lamineerimine liimiga
    * Liimi aktiviseerimine (kuivatus)
    * Delamineerimine (trükitava materjali eraldamine fooliost)

Liim kantakse trükitavale materjalile ofsettrükis. Edasi kantakse materjalile foolio, millest peale äratõmmet jääb foolio värviga kaetud kohtadele.

Käesoleval ajal on külm fooliotrükk realiseeritud nn. märjas ja kuivas variandis. Kuiva protsessi puhul liimi aktiviseerimine (esmane kõvenemine) enne foolio pealepressimist ja märja protsessi puhul toimub see peale pressimist. Perspektiivsemaks loetakse märga protsessi. Kuid puuduseks on suurem kujutise laialisurumine.

Külma fooliotrüki heaks küljeks on kuuma stambi puudumine ja trükivormi tunduvalt väiksem hind võrreldes kuuma vormiga. Halvaks küljeks on aga protsessi olenevus kasutatava paberi omadustest. Nii ei saa seda meetodit kasutada juhul, kui on tegemist trükivärvi hästi imava pinnaga.

Harilikult kantakse liim paberile kõrgtrükivormidelt. Liimiks kasutatakse UV liime.

Sektsioonide tööprintsiip on järgmine: Foolio pealekandmiseks on vajalik omada kahte sektsiooni. Esimeses sektsioonis kantakse spetsiaalsete trükivormide abil paberile liimikiht sinna, kuhu tuleb kujutis. Teises sektsioonis aga toimub foolio lamineerimine ja delamineerimine. Foolio pressitakse trükikontakti kohal ofsetsilindri ja trükisilindri vahele.

 

 

 Foolio ülekande skeem

 

Heidelberg FoilStar 


 

 

Masina skeem sinna asetatud FoilStariga
Võib kasutada nii ühte, kui ka mitut foolio rulli. Nii on masinaid, kus on kasutusel viis erinevat foolio rulli.

Külma foolio mooduli monteerimine masinasse ei tee teda spetsialiseerituks. Trükisektsioone võib kasutada vajaduse korral ka harilikuks ofsettrükiks.. Foolio võimaldab ka trükkimist fooliol.

Kuid selliste seadete kasutamine on alles oma tee alguses. Olemasolevatel andmetel on analoogseid masinaid maailmas alles paarkümmend.

 

 


 

Erineva laiusega ja erineva arvu fooliote kasutamine