4.3 Tugistruktuurid
Tugistruktuurid on vajalikud selleks, et võimaldada installeerida juhtmeid, kaableid, ühendavat riistvara ja seonduvaid aparaate. Nad sisaldavad selliseid komponente nagu seadmepüstik, kapp, kaabliredelid, -kanalid, -torustik, muhvid ja nende tarvikud.
Kaabliredelid soovitatakse paigaldada telekommunikatsiooniruumi kõigile seintele. See kindlustab võimaluse kaablite paigaldamiseks ühes seinas paiknevatelt seadmetelt teises seinas paiknevatele.
Kui vertikaalselt läbi ruumi kulgeb mitu suurt magistraalkaablit, tuleb kaablite toestamiseks paigaldada põrandast laeni kaabliredel. Kaablid tuleb kinnitada redeli külge selliselt, et kaabli kaal jaotuks võrdselt kinnituskohtade vahel.
Kaablite ühendamist tööjaamapesadega, ühendusplokkidega ja pistikutega nimetatakse kaablite otsastamiseks. Ruumide sees otsastatakse kaableid:
- ühenduskohas võrguga;
- seadmeruumides;
- töökohtades.
Ühendusseade võrguga on seade, mida
kasutatakse kaablite otsastamisel ühenduskohas. Sellised ühendusseadmed on ette
nähtud seadmete ja kasutaja kaabelduse kaitsmiseks. Ühendusseadmed võimaldavad
kasutaja kaabeldust ja seadmeid võrgust lahutada selleks, et neid hooldada ja
testida.
Ühendusseadmed võrguga olenevad ühendatava süsteemi suurusest ja jagunevad kaheks:
- seadmed väikestele süsteemidele, mille all vaatleme kodukasutajaid ja väikesi ettevõtteid, mis kasutavad kuni kuut (6) telefoni või kaablipaari;
- seadmed suurtele süsteemidele, millega ühendatakse mitusada telefoni või kaablipaari.
Ühendusseadmed väikeste süsteemidega on
erinevate mõõtmetega. Nende kaudu saab ühendada
kuni 6 kaablipaari. Kujutavad endas karpi, mis on jagatud kaheks sektsiooniks:
üks võrgust tuleva kaabli ühendamiseks ja teine siseühendusteks.
Ühendusseadmed suurte süsteemidega erinevad eelkirjeldatutest. Põhikomponendiks on montaažiplokk, mis sisaldab klemmliistu 50-paarise kaabli ühendamiseks. Ühendusseadmed sisaldavad kaitsmeid.
Seadmeruumides on lisaks otsastamisele vajadus ka kaablipaare krosseerida. Krosseerimiseks kasutatakse kahte moodust. Esimesel juhul kasutatakse montaažiplokke ja krosseeritakse krosseerimisjuhtmetega. Teisel juhul kasutatakse kommutatsioonipaneele, milles kasutatakse standardseid ühenduspesi.