Esileht
Tutvustus
Värvitaju
Värvikorrastus
Värvikujundus
Värvitrükk
 
 
 
 
 
 
^
 

Värvitrükk

>>>

 
 

 

 

 

 

Kuuevärvitrükk

Kuuevärvitrükiga saavutatakse suurem värviruum kui neljavärvitrükis. Kõige tuntumad ja kasutatavamad kuuevärvi segamissüsteemidest on Pantone Hexachrome ja fototrükis rakendatav CcMmYK.

Hexachrome

Hexachrome on Pantone poolt välja arendatud kuuevärvitükk, kus traditsioonilised CMYK-värvid on küllastunumad ning lisavärvidena on kasutusel oranž ja roheline. CMYKOG-protsessina tuntud trükkimist kasutatakse m.h pakenditööstuses. Suurem lähtevärvide valik garanteerib suurema värviruumi saavutamise. Kuuvärvitrüki puhul asendatakse traditsiooniline raster enamasti FM rastriga, kuna esimene ei võimalda piisava hulga moiré-vabade rastrinurkade kasutamist (vt Raster ja pooltoonid).

CcMmYK

CcMmYK on kuuevärvi protsess-süsteem, mida rakendatakse fototrükiks optimeeritud jugatrüki printimisseadmetes. Tavapärastele protsessvärvidele on lisatud heledam tsüaan ja heledam magenta. Tänu lisavärvidele saavutatakse värviküllasemaid heledaid toone, mille puhul rastripunktid on vähemmärgatavad. Samuti võimaldab see simuleerida suuremat värviruumi. (vt Värviruum)

Kuuevärvi protsess-süsteemi kasutatakse näiteks ka Giclée trükis kunstireprode valmistamiseks.

Mitmed tänapäeva inkjet-printerid kasutavad alternatiivseid kuuevärvisüsteeme, et suurendada saadavate värvivarjundite hulka ning parandada värvide visuaalset kvaliteeti.

Loe edasi: Kordamisküsimused

 

 


Hexachrome'i värviulatus võrreldes CMYK'i värviulatusega.
Allikas: Raúl Román'i blogi.

 

 

Marje Tammert, 2013