Esileht
Tutvustus
Värvitaju
Värvikorrastus
Värvikujundus
Värvitrükk
 
 
 
 
 
 
^
 

Värvitrükk

>>>
 
 

 

 

 

Spot-värvid

Spot-värve kasutatakse juhul, kui on vajalik tagada kindel värvitooni vastavus ning erksam ja säravam pinnavärv. Spot-värve võib lisada ka CMYK-värvides kujundusele, kui soovitakse spetsiaaleffekti nagu näiteks metallikut või fluoresseeruvat kujunduseffekti. Ka tellija võib nõuda kindla PANTONE värvi kasutamist.

Kui kujundustöös on kasutatud vaid 1-2 värvi, siis ei ole selle trükkimine neljavärvitrükis vajalik ega mõistlik. Palju efektiivsem on trükkida see konkreetse(te) valmissegatava(te) värvi(de)ga. Spot-värvidega trükkimist kasutatakse tavaliselt ühe-, kahe- ja kolmevärviliste trükiste puhul, enamate värvide kasutamine kergitab trükkimise hinna ülemääraselt kõrgeks ning ei ole otstarbekas, eriti väikese tiraaži korral.

Spot-värve kasutatakse üldjuhul firmagraafika trükkimisel, kuna seal on täpse värvitooni saavutamine väga oluline. Nii tulevad siin kõne alla visiitkaardid, ümbrikud, kirjaplangid, aga ka turvatrükised, postmargid. Spot-värve kasutatakse ka tekstiilile ja plastmaterjalidele trükkimiseks.

Pantone matching system (PMS)

PMS on välja arendatud kujundajate vajaduste rahuldamiseks, et leida ja kasutada kindlat määratletud värvi. Oma olemuselt on see valik baasvärve standardiseeritud pigmentidega koos retseptiraamatuga, mille põhjal on võimalik etteantud koguseid kasutades segada erinevaid värvivarjundeid. Vastavalt väljatöötatud retseptidele suudavad printerid üle maailma korrektselt segada iga Pantone värvi ja seda trükiprotsessis kasutada. Kuna saadavad trükivärvid on ette valmis segatavad, siis tuntakse neid spot-värvidena või spetsiaalvärvidena. Ka oma välimuselt on need erinevad neljavärvitrükis simuleeritud pooltoonide rastripindadest. Paljud Pantone värvisegud võivad anda tunduvalt vibreerivamaid ja säravamaid värvisegusid, kui seda võimaldavad CMYK-värvid.

Et anda graafilisele disainerile digitaalkujunduse juures võimalikult lai värvivalik trükkimiseks, on enamikes kujundusprogrammides olemas tarkvarad nii Pantone värvivalikuga kui ka tsüaani, magenta, kollase ja musta seguvärvide genereerimise tööriistad. Kujundajal on võimalik valida vastavalt soovile ja vajadusele kas ühte või teist. Kõik Pantone valiku värvid ei ole neljavärviprotsessis saavutatavad, kuna esimeste värviulatus ületab CMYK-värvide oma (vt Värviulatus).

Pantone spot-värvid segatakse füüsiliselt kokku standardsest valikust baas- või komponentvärvidest. Valikus on koos musta ja valgega 15 baasvärvi. Baasvärvidest retseptiraamatute järgi segatavate värvide hulk on aja jooksul suurenenud, tänaseks on kujundajatel valida 1677 erineva värvi vahel. Lisaks on võimalik kasutada spetsiaalvärve – metallikvärve, nagu kuld ja hõbe või neoonvärve. Retseptide põhjal kokku segatud värvidega tagatakse, et valitud toon vastab Pantone-kaardil näidatule juhul, kui see trükitakse samal meetodil samasugusele paberile, kui juhendis on ette antud. Spot-värvid on spetsifitseeritavad kindla Lab-väärtuse kaudu (Vt CIE Lab).

Spot-värvide trükkimine läbi CMYK-i on problemaatiline, sest tulemus sõltub printeri värviedastamise võimest, tintidest ja materjalist, millele trükitakse. On võimalik saavutada teatud hulk küllaltki ligilähedasi toone, samas on ka selliseid toone, mida ei ole võimalik simuleerida, näiteks mõned kirkad sinised, -rohelised ja oranžid toonid. Ka pastelsete toonide trükkimiseks on spot-värvide valik suurem ja parem.

Pantone-lehvikud (PANTONE Color Formula Guide) on kaheosalised: läikivale (Coated) ja matile (Uncoated) paberile trükitud värvinäidistega. Neid lehvikuid võrreldes on näha, et sama retseptiga värvitoon võib paista erineval materjalil erinev.

Pantone Inc kuulub alates 2007. aastast värvide mõõteriistade ja tarkvara tootjale X-Rite Inc USAs. Pantone oma spot-värvidega on Euroopas turuliider.

Pantone Goe System

2007. aasta sügisel tuli Pantone välja uue süsteemiga, pakkudes disaineritele ja trükkalitele lihtsamat ja terviklikumat värvitöötlust algusest lõpuni. Goe süsteemis on baasvärve 11, k.a clear ’läbipaistev’. Pantone kinnitab, et need annavad võimaluse saada suurem värviulatus kui seda võimaldas 15 PMS baasvärvi. Tõenäoliselt ei asenda uus süsteem PMS-i üle öö, sest viimane on olnud kasutuses juba 1963. aastast saadik.

Goe võimaldab baasvärvide segamisel saada 2058 kataloogikohast värvi. Lisaks hõlmab see veel komponente ekraani jaoks.

GoeGuide’s on värvid liigendatud loogilisemalt. Igal lehel on 7 värvinäidist. Iga värvinäidis on varustatud 3-kohalise numbriga ning lisaks RGB-väärtustega (Vt RGB). Kolmekohaliste koodide (näiteks 138-4-2) esimene number näitab värviperekonda (1st 165ni), keskmine number 1st 5ni märgib lehekülge ühe värviperekonna sees ja viimane number 1st 7-ni märgib värvinäidist antud leheküljel. Värviperekondasid on kokku 165 ning nendesse võib kuuluda erinev arv näidiseid ja lehti: mõnel perekonnal ainult 1, mõnel 5 lehte. Värvinäidised on igale lehele paigutatud vastavalt eredusele (1 = eredaim, 7 = tumedaim, mida näitab 3. number). Iga värviperekonna 1. lehel paikneb kesksel positsioonil vastav täistugevuses värv (Full Strenght Color), milleks on baasvärv või 2 baasvärvi segu ilma valget ja musta kasutamata.

Goe süsteemi tööstusstandardiks värvihalduses on L*a*b* (Vt CIE Lab). Goe süsteemi teiseks osaks on GoeSticks, 2-osaline pakk isekleepuvaid näidiseid, igast värvist 6 tükki. Kaasas on ka nn mängulaud, mis lubab kombineerida eelvalikuid. Kolmandaks osaks on tarkvara interaktiivne värvivalija myPantone Palettes, värviskeemidega mängimiseks myPantone.com veebileht.

Teisi spot-värvide süsteeme

Saksamaa värvitootjate poolt loodud värvisüsteem HKS vastab FOGRA standardile ja selle 120 komponentvärvi baasil on võimalik segada 3250 värvivarjundit. Jaapani trükitööstus kasutab spot-värvide süsteeme TOYO ja DIC, Ameerika Ajalehekirjastajate Assotsiatsioon ANPA-paletti ajalehtede trükkimisel. Pakenditööstuses rakendatakse GCMI süsteemi.

Loe edasi: Kuuevärvitükk

 

 

 

 

 

 

 


 
Pantone PMS'i 14 baasvärvi
(orienteeruvalt).

 

 

 

Pantone Goe' 10 baasvärvi
(orienteeruvalt).

 

Välislingid:

Värvipaletid: ColorMunki (Pantone Goe)

 

Marje Tammert, 2013