Esileht
Tutvustus
Värvitaju
Värvikorrastus
Värvikujundus
Värvitrükk
 
 
 
^
 
 
 
 

Valguse- ja värvitaju

>>>

 

 

 

Tehisvalgusallikad

Kunstlikuks valgusallikaks on lamp. Lambi tähtsamaiks omadusteks on tema värviedastus ehk värviesitusvõime, millest oleneb, kui loomulikuna paistavad värvid päikesevalgusega võrreldes.

Valgusallikate värvisesitusvõimet iseloomustatakse kahe näitajaga: värvsustemperatuur – Tv ja värviedastus- või värviesitusindeksiga – RA või Ra.

Värvsustemperatuur

Valgusallika värvsustemperatuur määratakse ideaalse termilise kiirgusallika, mustkiirguriga võrreldes. Värvsustemperatuuriks  nimetatakse mingi kindla valgusallikaga ühtiva mustkiirguri absoluutset temperatuuri. See on lähim temperatuur, millel peaks talitlema mustkiirgur, et tema värvsus oleks samasugune või võimalikult lähedane vaadeldavale kiirgusele. Värvsuseks nimetatakse kiirguse värvi, mis oleneb kiirguse suhtelisest spektraalkoostisest. Kiirguse värvsus on arvuliselt määratud kahe värvikoordinaadiga (CIE 1931. aasta värvsusdiagrammil koordinaatidega x ja y). Värvsustemperatuuriga saab iseloomustada ainult neid värvsusi, mis sarnanevad piisavalt mustkiirguri võimalike värvsustega – punast (värvsustemperatuur u 1000 K), oranži, kollakasvalget, valget ja sinakasvalget (värvsustemperatuur kuni ∞). Värvsustemperatuur on valgustuse kvaliteedi näitaja, mis väljendab värvinägemisega kaasnevat soojuslikku muljet. Mida tugevam on valgustus, seda kõrgem on silmale mugavana tunduv värvsustemperatuur. Värvsustemperatuuri mõõtühikuks on kelvin (K), mõõdetakse püromeetriga.

Päikesevalguse värvsustemperatuur on päikesetõusu ja loojangu ajal 2500 K, keskpäeval 6000 K, pilvise taeva värvsustemperatuur on 6000…7000 K ja selgel sinisel taeval 10000…20000 K. Tehisvalgustusele soovitatakse 2500…7000 K.

Värviesitusindeks

Tehisvalgus peaks võimaldama inimsilmal tajuda värve õigesti, s.t nii nagu loomulikus päevavalguses. Ra-indeks ehk värviesitusindeks ehk värviedastusindeks näitab, kui hästi on värvid tajutavad vastavas valguses. Värviedastusindeksid on esitatud lampide kataloogides. Ilma moonutusteta valguse värviedastusindeks Ra=100, mis tähendab, et kõiki värve tajutakse ühtviisi hästi.

 

CIE-värvsusdiagramm, millele on kantud absoluutse
temperatuuri skaala kelvinites (K).
Autor: en:User:PAR, allikas: Wikipedia.

 

Standardvalgusallikad

Erinevad valgusallikad edastavad objektide värve erinevalt. Rahvusvaheline Valgustuskomisjon (CIE) on defineerinud mõnede tüüpiliste tehisvalgusallikate spektraalsed karakteristikud.

Valgusallikas A: hõõglambi valgusele vastav kollakas-oranž valgus, korreleeritud värvsustemperatuuriga 2856 K; kasutatakse selliste värvinäidiste mõõtmiseks, mis on vaadeldavad hõõglambi valguses.

Valgusallikas C: päevavalguse keskmisele vastav sinakas valgus, korreleeritud värvsustemperatuuriga 6774 K.

Valgusallikas D: spektraalselt mõõdetud päevavalguse keskmisele vastav valgus. D65 korreleeritud värvsustemperatuuriga 6504 K on kasutusel kõigi päevavalguses vaatlemiseks mõeldud objektide kolorimeetriliste mõõtmiste juures, v.a trükinduses. D50 korreleeritud värvsustemperatuuriga 5003 K on standardvalgusallikaks trükinduses.

Loe edasi: Videod

 

Marje Tammert, 2013