Esileht
Tutvustus
Värvitaju
Värvikorrastus
Värvikujundus
Värvitrükk
 
 
 
 
 
^
 
 

Värvikujundus

>>>

 

 

 

Praktiline töö: värviskeemi variatsioonid
 

Praktilise tööga seotud teooria:

Värve võib kombineerida lõpmatul hulgal eri viisidel. Sama värv võib erinevates kombinatsioonides ja erineva suurusega pinnal välja näha väga erinev. Värviteoreetik Wilhelm von Bezold oli esimene, kes pani tähele ja juhtis tähelepanu sellele, et värvide äravahetamisega on võimalik anda kujundusele tunduvalt erinev väljanägemine. Värvide muutmise või vahetamise tulemusel tekkivat optlist efekti nimetatakse nüüd tema järgi "Bezoldi efektiks".

Töö käik kujundusprogrammiga Adobe Illustrator:

  • Loo dokument 1 Artboard'iga A3 formaadis. Määra sellele CMYK-värvirežiim.
  • Värvivaliku tegemine. Leia sobiv värviskeem 4-5 värviga: analoogvärvid, komplemetaarvärvid, kolm- või nelikõlad. Proovi erinevaid värviskeemide loomise tööriistu.
  • Värvikoodide uurimine ja teisendamine. Kui oled sobiva värvigamma leidnud, siis kirjuta välja valitud värvide RGB-koodid ja neile vastavad CMYK-koodid, leia parimad vastavused nii Pantone CMYK kui Pantone Goe kataloogist (Adobe ColorMunki), viimasel kirjuta välja vastavad kolmekohalised koodid ja Lab-väärtused (vt patch info). Pane tähele värvide asetsemist erinevates värvimudelites ja kataloogides. Lõpuks määratle valitud värvid Pantone CMYK kataloogi põhjal. Edasi alusta kujundustööga.
  • Kujundustöö. Sama värviskeemi variatsioone võib vastavalt soovile teha 2, 3 või 4. Jaota A3 pind vastavateks osadeks. Loo ühe osa suurust arvestav kujundustöö valitud värviskeemis. Võid kasutada lihtsaid kujundeid neid ornamendiks kombineerides või proovida keerulisemaid figuure. Soovitav on katta kogu kompositsiooni pind värvidega - jälgida värvide vastastikuseid mõjusid (interaktsiooni) ning värvidevahelisi intervalle. Kui oled jõudnud esimese paigutusega soovitud tulemuseni, siis tee sellest variatsioon(id) - jäta kujundid ja nende paigutus samaks, muuda ainult nende värve. Eriti õnnestunud töö korral on näha visuaalselt väga erinevaid tulemusi nii üldises meeleolus, dominatides kui värvide väljanägemises.
  • Salvesta dokument nimega: Värviskeem_(EesnimiPerenimi) nii AI kui PDF failina ning saada viimane e-postiga hindamiseks.
 

Töö eesmärgid ja väljundid:

  • õppija tunneb värviskeemide loomise põhimõtteid ja oskab neid kujundustöös rakendada;
  • õppija oskab RGB-värvikoodidest tuletada CMYK- või valida Pantone CMYK- ja Pantone Goe värvikoode, saab aru Lab-värvimudelist.
  • õppija harjutab silma värvide kokkukõla, värvide ruumilise mõju ja simultaankontrasti märkamise osas.

Näidistööd:


Sten Koll, TA-11
arvutikujundus


Kairit Edovald, TA-11
kollaaž: paber

 

Töö puhul hinnatakse:

  • Kujundustöö visuaalselt haaravat ja kvaliteetset teostust;
  • Värvikoodide - RGB, CMYK, Pantone Goe, L*a*b*, Pantone CMYK - määramise õigsust.

 

 

Marje Tammert, 2013