Esileht
Tutvustus
Värvitaju
Värvikorrastus
Värvikujundus
Värvitrükk
 
 
 
 
 
^
 
 

Värvikujundus

>>>

 

 

 

Värvid graafilises kujunduses

Graafilisel disaineril on arvutikujundusel kasutada piiramatu värvipalett, et luua emotsionaalselt haarav kujundustöö. Värvi võib kasutada paljudel erinevatel eesmärkidel – kui tähelepanutõmbajat, lõbustajat, fookusesse tõstjat või identifitseerijat. Värvid töötavad enamasti alati kontekstis, mitte üksikult ega isoleeritult. Üks ja sama värv võib erinevates kombinatsioonides ja koos erinevate graafiliste elementidega anda väga erinevaid tulemusi. See, kuidas vaataja värve tajub, sõltub nii keskkonna- kui valgustustingimustest, viimaseid tuleb eriti arvestada pakendite, reklaamplakatite jms kujundusel.

Värvipaleti valikul on oluline teatud elementide või värvikarakteristikute identifitseerimine. Siinjuures tuleb tähelepanu pöörata nii värvitoonidele, nende hele-tumeduse või küllastuse/kromaatilisuse astmetele. Erineva kromaatilisuse või intensiivsusega värvide kasutamine annab suurepärase võimaluse määratleda elementide suhtelist tähtsusjärjekorda või hierarhiat. Komplementaarvärvid muudavad üksteist eredamaks ja loovad vibreerivate, ergutavate ja energeetilistena mõjuvaid värvikooslusi. Värvikombinatsioonide erinevaid emotsionaalseid mõjusid saab väga positiivselt kasutada, kui on tarvis arvestada kindla vaatajaskonna või eesmärgiga. Värve ja nende ühendusi saab tunnetada ja iseloomustada paljudes erinevates väljendustes – kui soojasid või külmasid, pehmeid või teravaid, vaikseid või valjusid, rahustavaid või ärritavaid, heledaid või tumedaid. Eriti tugeva meeleoluloojana toimib värvide temperatuur.

Värvide vastuvõttu mõjutab oluliselt värvisemantika – teatud kultuuris või vanuseklassis värvidele omistatud tähendused ning ajalooline värvisümboolika. Teatud värvid või värvikombinatsioonid assotsieeruvad kindlate poliitiliste-, rahvuslike-, spordi- vms liikumiste või sündmustega, firmasümboolikaga, logodega jne. Nendega arvestamata jätmisel võib olla oht välja tulla äärmiselt segadusseajavate või sobimatute visuaalsete sõnumitega.

Kujundusprogrammides on loodud võimalused värvide valimiseks või segamiseks paljude erinevate värvimudelite kujul, mis võimaldab kujundajal hoida värvivalikut kontrolli all. Värvitoonile, küllastusele ja eredusele üles ehitatud HSB-värvimudel võimaldab erinevate värvitoonide sama küllastuse või eredusega varjundite leidmist või hoopis sama värvitooni erinevate küllastus-/intensiivsus- või eredusastmete määratlemist.

Tähelepanuta ei tohi jätta ka ümbritseva keskkonna tingimusi värvikujunduse teostamisel. Värvide väljanägemist mõjutab nii ekraani taust kui ruumi valgustustingimused. Värvid võivad paista erinevad suurel ja väikesel pinnal.

Loe edasi: Värvikombinatoorika

 

 

Raamatu kaanekujundus:
Edith Anderson Feisner'i "Color Studies"
(2. väljaanne, Fairchild Books, 2006).
Allikas: Fairchild Books.

 

 

Teoreetilis-praktiline töö (4):
disainiteose analüüs

 

Marje Tammert, 2013