Materjalid

Fooliumi ehitus on laias laastus välja joonistatud alumisel pildil.

Fooliumi kandekile ülesanne on üldjuhul selge - transportida fooliumi kiht klišeele. Materjaliks on tavaliselt üliõhuke PET materjal, mis kannatab väga kõrget temperatuuri. Polüesteraluskihi paksus on 8-25 mikronit.

Vaha- ehk eralduskihi paksus on 0,1-0,3 mikronit. See kiht surve ja temperatuuri mõjul eraldab polüesterkihist teised kihid ja kannab nad trükitavale materjalile. Ta peab sulama trükielementide all surutrüki hetkel. Sellel hetkel peavad kihi nakkeomadused olema minimaalsed. Mida paksem on see kiht, seda kergemini ta on võimeline eralduma.

Lakikihi paksus on 0,5-3,5 mikronit, sõltuvalt siis kas metallik või pigment, erilakkidest mida soovitakse materjalile kanda.

Liimikihi ülesandeks on kinnitada fooliumi kiht materjalile.

Siia võib veel olla lisatud erinevaid kihte vastavalt fooliumi eripäradele.

Fooliote kasutamisel on tähtsad järgmised kvaliteedinäitajad:

Foolio kattevõime

Kujutise teravus

Kujutise eraldusvõime

Kujutise täpsus

Surutrüki sügavus

Kujutise vastupidavus mehaanilistel mõjudele

Magnetfoolium. Magnetfoolium koosneb polüestrilisest alusmaterjalist, mille pinnale on kantud kaitsev-, magnet- ja liimikiht. See on vajalik krediitkaartide valmistamiseks, pangadokumentide valmistamiseks.

Allkirjariba. Allkirja riba kantakse plastikkaartidele ja on ette nähtud allkirja tuvastamiseks. Sellele ribale teistkordne allkirja kandmine ja eelmise allkirja eemaldamine on võimatu.

Kraabitav foolio (scratch off). Seda fooliot kasutatakse laialdaselt informatsiooni kaitsemiseks. Niisugust kaitset kasutatakse loteriipiletite valmistamiseks, parkimiskaartide valmistamiseks jne. Selline foolium kantakse kuumalt ja informatsiooni kättesaamiseks ta hõõrutakse maha.

VIP foolium. Holograafilise fooliumi erinevus harilikust on mikroreljeefi olemasolu metalliseeritud foolio kihis. Olenevalt valgustusest või vaatenurgast võib sellisel fooliumil näha erinevaid objekte. Holograafilise joonise loomine on keerukas protsess. Selleks kasutatakse interferentset laserpildistamist. Selle juures laserkiir läbib eraldusseadmete ja peeglite keerulise süsteemi muutub tänu difraktsioonile.

Holograafilise foolio surutrükk on keeruline ja oleneb paljus kasutatava paberi kvaliteedist. Raskusi kriitpaberiga harilikult pole, kuid harilikul paberil mõjuvad paberi ebatasasused trüki kvaliteedile. Teiseks probleemiks on holograafilise kujutise trükkimise täpsus. Täpsuse saavutamiseks tuleb kasutada spetsiaalseid seadmeid. Hologrammide trükkimist kasutatakse eriti tähtsate dokumentide kaitseks või kaitset vajavatel pakenditel.

Kuum- ja külmfooliumi trükiplaatideks on kõrgtrüki trükiplaadid. Kuumtrüki puhul on kasutuseks tsink plaadid ja viimasel ajal ka magneesiumisulamist plaadid . Külmfooliumi puhul kasutatakse tavalisi fleksoplaate mille materjaliks on pehme fotopolümer.

Trükiplaatide valmistamine toimub sarnaselt kõigi kõrgtrüki plaatidega.  Vanema versiooni kohaselt kasutatakse filmi-kalkat plaadi valgustamiseks.  Valguse käes polümeriseerunud osa jääb plaadi hilisemal pesul alles ja ülejäänud  osa pestakse maha. 

Plaatide puhul peab alati kontrollima, et kõik vajalik on plaadil korralikult säilinud.  Kuumfoolium plaatide puhul on selle kontrollimiseks võimalik teha ka paberiga tõmmis plaadilt enne, kui trükimasinasse plaat asetada.  See  hoiaks kokku aega ja närve kui juhuslikult on mingi osa kujundusest maha pestud või  lihtsalt kehvasti valgustatud. 

Kuumfoolium plaadi puhul tuleb jälgida ka , et söövitusnurk oleks suhteliselt järsk. Kuna masinates on fooliumtrüki osa üldjuhul suletud  keskkonnas, siis liiga madala söövitusega klisee puhul võivad servad hakata jääma karvaseks. Sellest aga pikemalt juba probleemide nurgas.

 

Palju kasutatakse kuumfooliumi masinates kombineeritud klisheesid - foolium-surutrükk. Sellise kombinatsiooni puhul saame kaks liigutust ühe korraga - surutakse osa trükisest vajaliku vormi ja samal ajal kaetakse fooliumiga.

Kui eelnevate klisheedega trükkimisel ei olnud vaja mingeid erilisi vastusmaterjale või vorme vaid piisas tugevast kartongist või superpress kummist, siis sellisel puhul oleks vaja klisheed, mis koosneb kahest komponendist- ema ja isapool. Ka klishee valmistamine ise on kordades keerukam ja kallim.