Masinad

Esimesed mitmevärvilised digitaaltrükimasinad olid esitatud maailmale 15 aastat tagasi - 1993 aastal. Nende väljatöötajad olid suhteliselt väikesed firmad, mis ei omanud ressursse ja võimalusi oma ideede elluviimiseks. Selle tõttu esimesed kuus-seitse aastat digitaaltrükimasinate areng toimus aeglaselt. Kõik muutus aga sajandivahetusel, kui turule tulid suurfirmad Xerox, Heidelberg, Estman Kodak, Hewett-Pacard. Praegusel hetkel praktiliselt 100% digitaaltrükimasinate tootmisest kuulub suurfirmadele. Viimasteks ostudeks nende masinate tootmise turul oli Estman Kodaki poolt firmade Scitex Printing ja NexPress Solutions ostmine ja AGFA poolt firma Dotrix omandamine. Selle tulemusena on digitaalsete trükimasinate tootjateks firmad Agfa Canon, Estman Kodak, Hewett-Pacard, Konica-Minolta, Oce ja Xerox

Agfa oli esimeste digitaaltrükimasinate loojate hulgas. Trükimasina Xeikon DCP-1 jaoks töötas kompanii välja tooneri. Mõninga aja jooksul müüs firma Agfa seda masinat oma kaubamärgi all. Kuid masina dcp-1 mitte eriti suur edu viis firma eemaldumisele digitaaltrükimasinate turult. paar aastat tagasi aga Agfa ostis firmalt Barco digitaaltrükimasinate Dotrix tootmise. See trükimasin on kasutab piesopeadega jugatrükki ja on ette nähtud pakendite, etikettide ja välisreklaami ja teiste trükiste trükiks.

Firmad Estman Kodak ja Heidelberg lõid koostöös 1998 aastal firma NexPress Solutions. 2ooo aastaks oli see firma välja töötanud digitaaltrükimasina NexPress 2100. Seda masinat müüdi edukalt Heidelbergi kaudu, kusjuures ostjateks olid sama firma toodangu ostjad. Aja jooksul aga masina müük vähenes. Selle tõttu 2004 aastal Heidelberg müüs oma osa firmast Estman Kodakule. Selle tõttu toodab Estman Kodak praegu masinaid NexPress 2100, 2500 ja 3000. need masinad on ette nähtud väikesetiraažiliste trükiste valmistamiseks. Estman Kodak toodab ka rullpaberile trükkivaid masinaid VersaMark mis töötab jugatrüki põhimõtetel ja on ette nähtud reklaamtrükiste kiireks valmistamiseks suurtes kogusteks.

Hewett- Pacard ostis 2001 aastal Iisraeli firma Indigo. See firma oli digitaaltrüki üks algatajaid ja omas unikaalset tehnoloogiat. Samuti oli välja töötatud terve rida erineva suunitlusega masinaid. Tänu sellele sai firma Indigo uue impulsi oma arenguks. Praegu toodab Indigo HP margi all laia seadmete valikut erinevate trükiste valmistamiseks.

Hollandi firma Oce toodab samuti digitaaltrükimasinaid CPS800 ja CPS900,millede tootmine pole eriti suur. Küll aga äratab tähelepanu nendes masinates kasutatav digitaaltrüki tehnoloogia.

Belgia firma Xeikon o0li üks digitaaltrüki loojatest. Kaheksa aasta jooksul valmistas firma seadeid DCP seeriast. Kuid ülehinnates turu võimalusi firma 2001 aastal sattus pankroti äärele. Firma ostis teine firma - Punch International. Selle tulemusena tootmine vähenes ja hetkel toodetakse masinaid aksidents-, pakendi- ja etiketitoodangu trükkimiseks suhteliselt väikestes mahtudes.

Xerox on digitaalsete trükimasinate tootmises kindel turuliider. Siin on põhilisteks trükimasinateks Now!Press ja Geb3 mis loodi 2000 ja 2001 aastatel. Masinates kasutatakse elektrograafilisi tehnoloogiaid.

Digitrükimasinad firmadelt Canon ja Minolta on printerite ja paljundusmasinate arengu tulemusena saadud seaded. Nendes kasutatakse elektrograafilisi tööprintsiipe ja on ette nähtud väikesetiraažiliste trükiste valmistamiseks.

Peale suurte tegijate lasevad digitaalseid trükimasinaid välja ka väiksemad firmad kasutades omi originaalseid väljatöötlusi, või luues kindla toodangu väljalaskmiseks spetsiaalseid seadmeid.

 

            CANON

            Canon lasi välja väga suurel hulgal väikesi ja suuremaid paljundus-

masinaid. Arendades oma tooteid on ta jõudnud masinate tootmiseni, mida võib nimetada ka digitaalseteks trükimasinateks. Hetkel on sellisteks masinateks Canon CLC 5151, 4040 ja imagePRESS C1.

 

Masinatel on tõstetud tootlikust kuni 51 värvilise tõmmiseni minutis. Seadmed on suure eraldusvõimega 2400 x 1200 dpi ja nad kasutavad kõrge tootlikkusega kontrollereid.  Nendes on laiendatud värvide juhtimise võimalusi ja neis on võimalik kasutada muutuvaid andmeid. Samuti on laiendatud kasutavate paberite grammikaalu, mis ulatub kuni 260 gr/m².

 

            KONICA MINOLTA

            Firma Konica Minolta on teine firmadest kes on arendanud oma paljundusmasinaid ja printereid.  Esmalt lasi firma suure tootlikkusega digitaalset trükimasinat Konica Minolta 8o50/5001. praeguseks ajaks on sellele lisandunud juba suurem ja tootlikum masin Bizhub PRO 1050E -digitaalne minitrükikoda.

 

Masin on ette nähtud ühevärvilise toodangu valmistamiseks. Masina tootlikus on 6,3 tuhat tõmmist tunnis formaadis A4. Trükkida võib formaadis alates A5 kuni A3+. Paberi etteandmiseks on kolm paberi etteandmissüsteemi. Trükkida võib materjalile kuni 300 gr/m². Masina eraldusvõime on 1200 x 600 dpi. Masinat on võimalik varustada järeltöötlusseadetega buklettide valmistamiseks ja volditud poognate kleepimiseks brošüürina

 

 

            APRION DIGITAL.

            Firma on töötanud aastaid jugatrüki kasutamise kallal raamatute trükkimisel. Kõige pealt lasi ta välja jugatrükimasina BookNet, mis võimaldas valmistada 600 leheküljelise raamatu  10 minuti jooksul

 

 

           Trükkimise teostamiseks töötas firma välja jugatrüki tehnoloogia MAGIC (Multiple Array Graphic Injet Color). Selle meetodi unikaalsus on erilise konstruktsiooniga mitmekihilise jugatrüki düüside väljatöötamises.

           Magic tehnoloogias kasutatakse termilist tilkjuga valiva piesoelektrilise purskega, mida kasutatakse paljudes seadmetes. MAGIC tehnoloogia võimaldab suurendada jugatrüki formaati ja trükkimise kiirust. Trükipea omab maatrit ,millel on sadu piesoelektrilist kujutise moodustajat. On olemas ka plaat värvi ühtlaseks väljavoolamiseks ja plaat düüsidega. Trükitakse 25000 tilka sekundis.

 

            Nüüd on sama firma välja lasknud automatiseeritud trükipressi Shaldag SP jugatrükiks  lainepapil. Masina koostisse kuulub kuus sektsiooni koos kuivatussektsiooniga. Trükkimiseks kasutatakse pigmenteeritud veeslahustuvaid värve. Tilkade mahu reguleerimise seade tagab mitmevärvilise trüki kõrge kvaliteedi.

 

DELPHAX TEHNOLOGE

             Ühena vähestest firmadest toodab Delphax Tehnologe ionograafilist trükimasinat Delphax  CR 2000.

 Trükkimiseks kasutatakse tehnoloogiat Elektron Beam Imaging. Eraldusvõime sellisel trükiviisil on 600 dpi. Töötada võib paljude infokandjatega. Trükkimine toimub paberi mõlemale küljele erinevates trükisektsioonides. Trükipaberi laius on 49 sm. Saadakse kuni 4000 tõmmist tunnis..

            Trükitakse raamatuid, reklaame, dokumentatsioon, pileteid, jne.

 

IBM

         Firma IBM laseb välja digitaalseid trükimasinaid Infoprint 41oo ja Infoprint 5000.  Infoprint 4100 on elektrograafiline ühevärviline trükimasin. Seda lastakse välja erinevates modifikatsioonides, mis omavad erinevat trükikiirust alates 53-100 meetrini minutis.. Kasutatav paber võib olla massiga alates 45 - 160 g/m². Paberilaiu laius võib olla alates 203 kuni 495 mm

 Infoprint on mitmevärviline jugatrükimasin trükilaiusega kuni 507 mm

 

            Nipson

            Firma Nipson laseb välja ühevärvilisi magnetograafilisi trükiseadeid VaryPress 200/400, mis töötavad rullmaterjalil lausega 520 mm ja kiirusega kuni 125 meetrit minutis.

         Magnetograafia võimaldab luua põhimõtteliselt lihtsaid trükiseadeid, millel on võimalik trükkida väga erinevamatele materjalidele. Nad on võimelised töötama ka ühes liinis mitmesuguste järeltöötlusseadetel. Nende eraldusvõime on kuni 600 dpi.