Kuumfoolium

Kuumfooliotrükk on kõrgtrüki üks alaliike. See on kõige levinum fooliotrüki liike. Foolio kantakse üle töödeldavale materjalile trükivormi (klišee) abil, mis on kuumutatud teatava temperatuurini - kuni 150º. Fooliotrüki kvaliteedile mõjuvad temperatuur, trükisurve ja ülekande aeg. Foolio tootjad, trükitavate materjalide tootjad ja fooliotrüki seadete valmistajad annavad üldjuhul oma materjalidele kaasa keskmised andmed. Kuid optimaalne trükiaeg saavutatakse eksperimentaalsel teel.

Põhiliseks trükivormiks on klišee, mis valmistatakse tsingist, vasest, magneesiumist või fotopolümeersetest ainetest. Viimast materjali kasutatakse visiitkaartide valmistamisel. Kõige vastupidavamaks materjaliks on valgevasest valmistatud trükivormid. Just neid klišeesid kasutatakse peamiselt kombineeritud foil-surutrükk puhul.

Trükkimise tehnoloogia on lihtne. Trükiseade kuumutatavale pinnale kinnitatakse liimiga või poltidega klišee. Trükivormi ja trükitava materjali vahele asetatakse foolio. Klišee surutakse materjali vastu ja väikese ajavahemiku järgi eemaldatakse materjalist. Peale kuumutatava taalri tõstmist tõmmatakse foolio edasi järgmise tõmmise teostamiseks. Kuuma fooliotrükki kasutatakse mitte ainult polügraafias, vaid ka tööstuslikes eesmärkides.

Seadmed kuumaks fooliotrükiks on käsitsi töötavad, poolautomaatsed ja automaatsed. Spetsiaalsete seadete vajadus on kuumfooliotrüki kõige suurem puudus. Selle tõttu kasutatakse teda vaid spetsialiseeritud ettevõtetes. Tallinnas on selliseks trükikojaks Kuumtrükk. Kuuma fooliotrüki teiseks puuduseks on tema kasutamise ettearvamatus mõningate kasutatavate materjalidega nagu faktuurpaberid, köitematerjalide eriliigid, nahk ja naha asendajad. Selle tõttu tuleb enne tema kasutamist katsetada, kas antud materjal on antud foolioga trükitav või mitte.