Järeltöötlus

Fleksotrüki järeltöötluseks võivad olla järgmised seadmed:

Lamineerimine, foilimine, numereerimine, stantsimine , perforeerimine, poognalõikus.

 

Lamineerimist kasutatakse trükise kaitsmiseks eritingimustel. Eriti tihedalt kasutatakse lamineerimist puhul, kui tegemist on keemiasaaduste pakendamisega. Sellistel puhkudel ei ole ka UV lakk piisav, et pakendil olev trükk säilitaks kogu informatsiooni. Lamineerimiseks on kaks erinevat moodust. Esimeseks mooduseks fleksomasinas on fleksosektsioonis laminaadi liimi pealekandmine ja sellele siis laminaadi asetamine. See on majanduslikult odavam kui valmis laminaadi tootele peale asetamine. Teisalt on see aga töömahukam ja nõuab trükkalilt siiski täiendavaid operatsioone ja tähelepanu. Teine moodus on siis valmis liimiga laminaadi materjalile asetamine. Valmis laminaate tarnitakse selliste rullidega, kus ühel variandil on liimi pool kaetud laineriga liimipinna kaitseks ja teise versiooni kohaselt tarnitakse katmata liimipinnata laminaati.

 

Numereerimist ehk trükise personaliseerimist kasutatakse juhul, kui trükitakse mingit kampaania toodet ja on vaja teha unikaalseks. Tavaliselt toimub ainulaadse koodi või numbri trükisele lisamine tindipritsidega, mida on võimalik genereerida trükimasinale. Trükisele tindipritsiga koodi lisamiseks peab olema trükis ka selliselt kujundatud ja märgistatud, et tindiprits suudaks loenduri abil koodi õigel ajal ja õigesse kohta trükkida.

Stantsimine on vajalik kui trükitakse näiteks kleebiseid või kartongist pakendeid. Stantsida fleksomasinas on siis võimalik nii tasapinnalise stantsiga kui rotostantsiga.

Tasapinnaline stants näeb välja selline :

Siin on siis näha stantsi terad, valmis stantsitud toode ja terade servades on ka pehme vahtkumm, mis eemaldab materjali teradest peale stantsimist.

Rotostants näeb välja selline:

Nagu pildilt näha on see stants silindrikujuline. Tegelikult on stants õhuke teradega metallplaat, mis on paigaldatud magnetsilindrile. Iga trükipikkusele on oma magnetsilinder. Lõiketerade kuju on stantsil ka väga tähtis. Kuna paber on oma ehituselt suhteliselt abrasiivne , siis paberi stantsiterad on natuke tömbima otsaga . Kiledel aga on terakuju hoopis teravam. Seda saab täpsemalt vaadata Spilkeri kodulehelt.

 

Kui järeltöötluseks on vaja stantsi, millel on lisaks stantsimisele ka juures suruõhk, mis eemaldab tootest ülearuseid osi, siis on ka see võimalik tellida. Eriotstarbelist stantsi saate näha siit.

 

Vajadusel tootele perforeeritakse sisse rajad mida pidi oleks hiljem mugavam rebida. Perforatsiooni korral tuleb aga jälgida seda, et toode ei rebeneks masinas !!! Sellele valitakse siis ka perforatsiooni samm. Nõiteks perfo 2:1 tähendab, et perfo sammul 2mm on läbi lõigatud ja 1mm lõikamata. On olemas ka perfo nimega microperfo, kus perftoratsiooni teevad teravad tihedad nõelakesed.

Kui trükk toimub rullist ja lõpptootdang peaks olema poognas, siis on võimalik stantsisektsioonis toode ka poognasse lõigata kasutadesväikest tehnilist juurdeehitust.