Trükiviisi arengu ajalugu ja selle esindajad.

Selle trükiviisi loojaks ja kõige tuntumaks esindajaks on Heidelberg, kes koos Presstekiga lõid esimesed töötavad trükimasinad

Heidelberg tutvustas esimest seda tüüpi trükimasinat 1991 aastal milles trükivormid valmistati kasutades sädelahendust. Trükimasina printsiip töötas, kuid trüki kvaliteet jättis soovida. 1993 aastal ilmus uuendatud trükimasina mudel GTO - DI. Selle masina eksponeerimissüsteem oli välja töötatud firma Presstek poolt ja kandis nime PEARL. Selles seadmes oli sädelahendus asendatud termolaseritega. Sama säritussüsteemi põhimõtet kasutas ka Kodak/Creo kui ta lasi välja esimese trükivorme eksponeeriva seade CTP 1995 aastal.

Trüki kvaliteet ja eraldusvõime selles masinas oli tunduvalt kõrgem, kuid nende masinate müük ei edenenud. Selle tõttu 1995 aastal esitas Heidelberg täiesti uue trükimasina, millel polnud eelkäijat. Masin projekteeriti täiesti uutel printsiipidel. Masin sai nimeks Quickmaster 46-4 DI. Masin võeti trükikodade poolt hästi vastu. Juba näitusel DRUPA, kus Heidelberg seda masinat esitas, telliti üle 500 masina.

Metallvormide asemel töötas see masin Pressteki painduvatel trükivormidel PEARLdry, mis kinnitati rullis masinasse. Masin oli lihtsalt teenindatav ja võttis vastu digitaalse informatsiooni Harleqini RIP-ilt. Ta konkureeris edukalt samal ajal ilmunud tooner-süsteeme kasutanud Indigo, Xeikoni ja Xerox - iga.

Seda tüüpi masinaid valmistati Heidelbergi tehases palju. Nii arvatakse, et 1998 aastast valmistatavat masinat Quickmaster 46-4 DI Plus valmistati enam kui 2000 tükki. 2001 a. alustati Quickmaster 46-4 DI Pro tootmist.

1998 aastal Heidelberg lasi välja suurema masina Speedmaster 74-DI .See oli katse kasutades harilikku trükimasinat luua ka võimalused trükivormide masinas valmistamiseks suurema formaadi puhul. Selleks töötati välja spetsiaalne säritusseade Creo SquareSpot. Masinat müüdi üle 100 eksemplari. Kuid masina laialdasemat levikut takistas selle suur hind

Alates 2000 aastast Heidelberg ei arendanud süsteeme ja 2006 a. lõpetas masinate tootmise

Adast

1995 .Tšehhis asuv trükimasinaid Dominant tootev tehas Adast lasi välja esimese suureformaadilise trükimasina Dominant 754 C-DI ja ka viievärvilise masina versiooni 755 C-DI. Masinas kasutati säritussüsteemi Presstek PEARL, mis asus igas sektsioonis. Töötamiseks kasutati plaate PEARLdray.

Väljalastavad trükimasinad olid kõrgelt automatiseeritud. Nii näiteks oli kontrollitav värvisüsteemi temperatuur. Masina värvisüsteemi kontroll oli täiesti automatiseeritud. Samuti oli automatiseeritud ofsetkummi pesu. Masinate tootlikus oli kuni 12 000 tõmmist tunnis.

Pika aja jooksul Dominant DI masinaid müüdi firma Xerox poolt nime all Docucolor 400 DI. Enamus masinatest müüdi USA-s. Tänasel päeval trükivormide otse masinas valmistamise seadmetega trükimasinaid tehase valikus pole.

Ryobi

Jaapani firma Ryobi valmistab trükimasinat 34o DI .Masin lastakse välja formaadis A3. Ta on ehitatud planetaarses süsteemis. Ta vormi ja ofsetsilindrid on kahekordse diameetriga ja trükisilinder kolmekordse diameetriga.

Kasutatakse rullis trükivormi materjali, mis asub trükivormisilindrite sees. Ühest rullist jätkub 28 trükivormi valmistamiseks. Valgustamine toimub termo-peaga Presstek ProFire. Valgustamise aeg on 4,5 minutit juhul kui eraldusvõime on 2540 dpi. Värviaparaat koosneb 14 telast. Masina maksimaalne tootlikus on 7 tuhat tõmmist tunnis.

Trükimasinat 340 DI oma kaubanduslike nimede all müüvad nii firma KBA ( 46 Karat ) kui ka Kodak Polychrome Graphics ( KPG Direct Press 5034 DI)

Oma tehniliste näitajate poolest on Ryobi poolt väljalastav trükimasin tunduvalt parem, kui olid firma HEIDELBERG poolt väljalastavad DI tüüpi trükimasinad.

Koening ja Bauer (KBA)

Firma KBA lasi 1997 aastal välja masina 74 Karat mida ametlikult esitleti 2000 aastal. See oli KBA ja Scitex ühine projekt, mis valmistati Saksamaal. Masin omas ühtse trükisektsiooni ja kaks trükivormi sektsiooni kahe värvi jaoks. Trükimasina erilisuseks oli unikaalne aniloks värvisüsteem. Sellel masinal puudus värvitsoonide reguleerimise võimalus

Kuivofsetvormid teostati metallplaatidelt Presstek PEARLdry. Võrreldes teiste masinatega oli trükipind suurem. Termaalse kirjutuspea masina jaoks valmistas firma Creo (endine Scitex ). Trükimasin on olnud edukas ja teda on tänaseks moderniseeritud. On tõstetud trükivormide valmistamise kiirust ja lisatud võimalus lakkimiseks masinas. Praegu on ta ainuke masin sellise formaadiga. Masina tööformaat on 520 x 740 mm.

Trükimasina pealepanemisaparaat ja vastuvõtulaud asuvad trükimasina ühel otsal. Trükivärv asub kiiresti eemaldatavates tuubides. Masina ettevalmistus trükiks võtab 15 minutit. Maksimaalne tootlikus on

10 000 tõmmist tunnis.

Dainippon Screen

See on ainuke DI masinate tootja, kes ei kasuta Pressteki patente ja tehnoloogiat. Esimene masin valmistati 1998 aastal True Press 544. Selles masinas kasutati harilikku ofsettrükki. Ofsetvormidena kasutati selles masinas firma Mitsubishi Silver digiplaate. Eksponeerimisseade valmistas firma ise. Seadmes oli ka ilmutussektsioon. 1999 a. valmistati neljavärviline trükimasin TruePress 744. Tänapäevaks on välja lastud masina teise põlvkonna variant TruePress 344. Selles masinas kasutati termaalseid kirjutuspäid ja firma Konica protsessivabu plaate.

Masinad omavad planitaarset ehitust kahe trükivormi silindri, ühe eksponeeriva seade ja ühe polüefiir alusel trükivormimaterjaliga. Trükivormi kinnitamiseks ja kujutise eksponeerimiseks tükisilindrid üksteise järgi asetuvad kasetti juurde trükivormi materjaliga. Igal silindril asetub kaks trükivormi. Masina tootlikus oleneb värvilisusest ja on maksimaalselt 8000 tõmmist tunnis kahevärvilise trüki puhul ja 4000 tõmmist tunnis nelja värvi trükkimisel.

Sakurai ja Komori

Firmad Komori ja Sakurai on valmistanud DI masinaid kasutades selleks sektsioonilisi trükimasinaid.

Sakurai laseb välja neljavärvilist ofsetmasinat Oliver 474EPII-DI formaadis B2 mis komplekteeritakse eksponeeriva peaga Presstek ProFire. Masinat valmistati kahekülgse trüki seadmetega ja on varustatud mitmesuguste automatiseerimisseadmetega. Masinad on varustatud trükivormide automaatsete vahetusseadmetega. Masina suurim töökiirus oli 13000 tõmmist tunnis.

Komori laseb välja täisformaadilist masinat Komori Lithrone S40DI. Masina formaat oli 720 x 1030. Masin on varustatud termaalsete eksponeerimisseadmetega SQUAREspot mida valmistas firma Creo. Eksponeerimine toimub eraldusvõimega 2400 dpi.. Masin on kõrgelt automatiseeritud. Maksimaalne tootlikus masinal on 15 000 tõmmist tunnis. Trükkida võib materjali mille paksus on 0,04 - 1 mm.

MAN ROLAND

Man Roland töötas välja trükivormide mitmekordse üleskirjutuse tehnoloogia otse trükimasinas. See tehnoloogia on realiseeritud rotatsioonmasinates DICOweb. Tükivorm valmistatakse kasutades termoülekannet .Oleofiilne materjal kantakse trükisilindri hüdrofiilsele pinnale. Termoülekanne teostatakse kasutades laserpäid Creo SquareSpot. Üleskirjutuse eraldusvõime on 3200 dpi. Silindril loodud trükivormi tiraažikindlus on kuni 30 000 tõmmist . Peale trükkimise lõppu kujutis silindri pinnalt eemaldatakse spetsiaalse lahuse abil.. Trükivormi ettevalmistus trükiks võtab aega 16 minutit.. Trükisilindri laius võib olla 300 kuni 520 mm.

Man Roland on välja töötanud ka teisi viise trükivormi loomiseks otse trükimasinas. Selleks kasutatakse valgustundliku kihi pealekandmist, valgustamist ja eemaldamist otse trükimasinas. Teiseks viisiks on nn. „kopeerpaberi“ efekti kasutamist kujutise plaadile kandmiseks laseri abil.

Digitaalne trükimasin Ryobi 3404di

Ryobi 3404Di on operatiivne digitaalne trükimasin milles on ühendatud operatiivsus ja ofsettrüki kvaliteet. Andmete arvutitöötlus ja interneti võimaluste kasutamine võimaldab kiirendada informatsiooni edasiandmist klientide, kirjastuse ja trükikoja vahel.

Ryobi 3404 DI tootmist alustati 2001 aastal. Masina tootmisel töötati koos firmaga Presstek.