Plaadivahetus

Plaadivahetus on trükimasinates alati olnud aeganõudev tööoperatsioon. Selle tõttu on ta ka üks esimestest operatsioonidest, mida asuti automatiseerima. Praegu eristatakse plaadivahetuse poolautomaatset ja automaatset vahetust.

 

 

Plaadivahetuse erinevad etapid

Tänapäeval kõik uuemad trükimasinad on varustatud plaadivahetusseadmetega. Niivõrd efektiivne on nende kasutamine võrreldes käsitsi vahetamisega. Järgmiseks sammuks nende masinate juures oli see, et praegu on võimalik , tänu protsessi automatiseerimisele, kõigi trükivormide vahetus ühe töötsükli jooksul. Tänu sellele ei võta uue töö sissevõtmine rohkem aega, kui kümmekond minutit.

Poolautomaatse vahetuse puhul trükkija asetab plaadid seadmesse ja eemaldab nad käsitsi. Automaatseadmete puhul toimub ka see tööprotsess masinas. Masin kontrollib spetsiaalsete märgiste järgi trükivormide asetuse õigsust. Pneumosilindrite abil avaneb kaitsevõre ja plaadivahetusseade asub oma tööseisukorda. Edasi avanevad trükivormisilindri plaadi kinnituskäpad ja vana vorm tõugatakse vastuvõtu taskusse. Uus plaat etteandmisseadme abil esmalt kinnitub stiftide abil esikülje plaadi kinnitusseadesse. Silindri liikumise mõjul plaat asetub oma kohale. Plaadi tagaosa surutakse spetsiaalse seade abil tagumise kinnitusliistude vahele ja ta kinnitub seal. Edasi toimub plaadi pingutus. Kasutatud plaadid kogunevad vastuvõtutaskusse ja neid võib eemaldad koheselt või vahetuse lõpus.

Trükiplaatide asetamise täpsus stifte kasutades on 0,05 mm. Selline täpsus enamikul juhtudel on küllaldane selleks, et alustada trükkimist.

 

Plaadivahetus trükimasinas

Käesoleval ajal varustatakse selliste seadmetega mitte ainult seadmed, mis on ette nähtud kõrgekvaliteedilise toodangu trükkimiseks. Kuid valdavalt on need seadmed nelja ja enama värviga masinatel