Kolmanda põlvkonna mobiilside

3G (inglise keeles third generation 'kolmas põlvkond' ehk ITU-2000) on Rahvusvahelise Telekommunikatsiooni Liidu (ITU) poolt defineeritud mobiilsidetehnoloogia standardite kogu, mille hulka kuuluvad GSM EDGE, UMTS, cdma2000, WiMAX ja DECT. Teenused hõlmavad endas kõne-, videokõne- ja andmeside mobiilseid teenuseid. Võrreldes 2G ja 2.5G-ga suudab 3G pakkuda märkimisväärselt kõrgemaid andmesidekiiruseid (14 Mbit/s alla, 5.8 Mbit/s üles), mis annab võrguoperaatoritele võimaluse pakkuda palju keerulisemaid teenuseid, samas saavutades tänu paremale spektraalefektiivsusele võrgu suurema mahtuvuse. Lisaks on muutunud paremaks ka kõnekvaliteet.

Tavaliselt nimetatakse 3G tehnoloogiateks järgmiseid standardeid :
UMTS - standardiseeritud 3GPP poolt ja esmakordselt kasutusele võetud 2001. Põhiliselt kasutati Euroopas, Jaapanis, Hiinas ja teistes regioonides, kus on minevikus kasutatud GSM 2G taristut. Kasutatavad telefonid on tavaliselt UMTS ja GSM tehnoloogiate hübriidid.
W-CDMA ('Laiaribalise Koodieristamisega Mitmikjuurdepääs') - esialgne ja enamlevinud kasutajaliides, millel on erinevalt GSM'ist andmesidekanalid 5 Mhz laiused. Kõik tugijaamad saadavad ning võtavad infot vastu järjestikku (ilma ajapiludeta) ühel ja samal sagedusel. Signaale eristatakse nö "koodi" abil.
HSPA+ (tuntud ka kui HSPA Evolved, 3.75G) - värskeim UMTS väljalase, mis teoorias lubab kiiruseks kuni 56 Mbit/s allalaadimisel ja 22 Mbit/s üleslaadimisel. Eestis toetavad seda EMT ja UMTS mobiilisidevõrgud.
CDMA2000 - alates 2002. Enamlevinud Põhja-Ameerikas ja Lõuna-Koreas. Viimane väljalase EVDO Rev B pakub maksimaalselt kuni 14.7 Mbit/s allalaadimisel. Siia "perekonda" kuuluvad veel CDMA2000 1x, CDMA2000 1xEV-DO ja CDMA2000 1xEV-DV standardid, mis kõik on osa IMT-2000`st (3G). CDMA2000 on arendatav 450, 700, 800, 1700, 1900 ja 2100 MHz sagedusalades.

 

Rakendused

3G tõi kaasa palju uuendusi ja lisavõimalusi, mida varasemate tehnoloogiatega kasutada polnud võimalik. Mõningad neist on:
  • Mobiilne TV
  • Mobiilne Internet - sotsiaalvõrgustikud, erinevad multimeediakanalid;
  • Videokõned - videokonverentsid reaalajas kahe või enama osalise vahel;
  • Lokaalsed teenused - ilmateade, liiklusinfo ja teised sarnased teenused;


3G turule tulek on andnud tõelise tõuke Mobiilse Interneti levikule ning prognoositakse, et käesoleval kümnendil ületab nutitelefonide abil internetti ühendavate inimeste arv indiviidide arvu, kes kasutavad interneti ühendumiseks nii öelda klassikalist, desktop-tüüpi arvutit. Lisaks langesid sellest tulenevalt ka mobiilse andmeside hinnad.

 

Turvalisus 

3G ühendus on turvalisem kui varasem 2G ühendus, sest lubab ühenduval seadmel võrku autentida. Lisaks kasutab 3G võrk KASUMI plokkšifreerimist vana A5/1 algoritmi asemel. KASUMI šifris on siiski avastatud tõsiseid turvaauke, mille parandamine on keeruline just 3G tagasiühilduvuse tõttu.

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License