Plokkskeemi kirjeldus

Skeem saab toitepinge 12V toiteadapterilt. Mikroskeemidele vajaminev 5V toitepinge saadakse 5V pingestabilisaatoriga. Mikrokontrolleri programmeerimine toimub, kasutades personaalarvuti (PC) paralleelporti (LPT). Maketi keskseks seadmeks on kaheksabitiline mikrokontroller, mille tundmaõppimine on antud maketi primaarne eesmärk. Teised maketil olevad seadmed on vajalikud selleks, et veenduda, kas mikrokontroller täidab temalt oodatud ülesandeid.

A/D muundur on väljastpoolt vaadelduna mikrokontrolleri analoog sisendisse ühendatud muuttakisti, millega on võimalik reguleerida mikrokontrolleri analoogsisendi pinget nullist toitepingeni. Kümnebitiline A/D muundur asub mikrokontrolleris ja selleks, et teda kasutada, on vaja ta kõigepealt tööle seadistada. Lõpptulemusena on võimalik demonstreerida analoogväljundiga andurite kasutamist mikrokontrolleriga.

Infrapuna (IR) vastuvõtjaks on seadis, mis sisaldab lisaks infrapunavastuvõtjale ka demodulaatorit ja võimendit. IR vastuvõtja väljundist saadakse impulsside jada, mis vastab vastuvõetud IR signaali koodile. Saadud impulsside jada antakse mikrokontrolleri digitaalsisendisse. IR vastuvõtja seadistamine võimaldab distantsjuhtimise süsteemide ülesehituse ja kasutamisvõimaluste tundmaõppimist.

Registrid, klaviatuur ja vedelkristallekraan (LCD) on ühendatud 8-bitilisele andmesiinile ning aadressi siini kaudu määratakse, milline seade võtab siinilt andmed. Siini struktuur on üles ehitatud sarnaselt PC struktuurile, kus andmed liiguvad ühel siinil ning adresseerimine toimub teise paralleelse siini kaudu.

Siinile on ühendatud paralleelselt neli 8-bitist rööpregistrit, mis võimaldavad siinilt vastu võtta siinile saadetud informatsiooni ning seda salvestada. Rööpregistrite info vastuvõtt sõltub sellest, millisel registril on andmete salvestamist lubav signaal aktiivne. Iga registri väljundisse on ühendatud üks väljundseade, millele andmed tegelikult on suunatud. Kahe registri väljundites on 8-segmendilised numbri indikaatorid, ühe registri väljundis on kaheksa valgusdioodi (LED'i) ning ühe registri väljundisse on võimalik ühendada näiteks samm-mootorit või releed suuremate voolude ja pingete juhtimiseks.
Klaviatuur asub siinil paralleelselt registritega. Klaviatuurinupu vajutust on võimalik skaneerida siinile saadetud signaalidega ning tagasiside selle kohta, kas nupp on vajutatud või mitte, saadetakse mikrokontrollerisse siiniga paralleelselt oleva ahela kaudu.

Ka LCD asub siinil paralleelselt registritega. Kuna LCD'l on sees oma register, kuhu salvestatakse kuvamisele kuuluv info, siis võib LCD'd vaadelda kui siinile ühendatud viiendat paralleelset registrit. LCD register on tunduvalt suurem kui teised neli siinil olevat registrit. Lisaks sellele on LCD registrist võimalik infot tagasi mikrokontrollerisse lugeda. See annab võimaluse kasutada LCD'd lisaks info kuvamisele ka mäluelemendina.

Siinistruktuuri kasutamine võimaldab näidata, kuidas on võimalik kokku hoida mikrokontrolleri väljaviike. Väljaviikude kokkuhoiu eesmärgil on tehtud ka klaviatuur skaneeritav. Lisaks riistvara kokkuhoiule on eesmärgiks õpetada ka riistvara säästu tingimustes programmeerima. Selle arvestusega ei ole ka 8-segmendilistele numbriindikaatoritele ette paigutatud koodimuundureid, mis muudavad kahendkoodi neile sobivaks koodiks, vaid õige sümboli tekkimine on vaja organiseerida tarkvaras.