Pinnatugevus

Värvivaltside ülesandeks on kanda edasi trükivärvi. Seetõttu pean nende pind olema õlisõbralik (oleofiilne) . Värvisüsteemis, mis on ette nähtud trükkimiseks tavapäraste offsetvärvidega, peab valtside pinnatugevus olema 30 ja 35 kraadi vahel (Shore A).

Niisutusvaltsid peavad olema veesõbralikud (hüdrofiilsed). Alkoholi kasutavate niisutusvaltside pinnatugevus peaks olema 25 ja 30 kraadi vahel (Shore A).  

Pinnatugevust mõõdetakse mõõteriistaga, mille nõel surutakse vastu valtsi pinda ning saadakse mõõtmistulemus, mis näitab kui tugevat jõudu surumiseks vaja on. Pehmete valtside pinnatugevus on Shore A ja kõvade Shore D. Üldine pinnatugevuse tolerants vastavalt DIN/EN standardile on +/- 5 kraadi Shore A.

 

Pinnatugevuse mõõtmine annab trükkalile teada, millises olukorras on trükimasina valtsid. Kasutamisega muutub valtside pind järjest kõvemaks - hõõrdumine, osoon, kokkupuude värvide ja niisutuskeemiaga avaldavad valtsidele mõju.

Paari kuu jooksul peale uue valtsi kasutuselevõttu suureneb ta pinnatugevus umbes 5 kraadi, Koos sellega väheneb natuke ka läbimõõt. Trükkal pean seda arvestama ja valtsid üle reguleerima.

Valtside pinna kiire kõvenemise ärahoidmiseks tuleks valtse kindlasti regulaarselt puhastada sügavpuhastuspastaga. Neid ei tohiks reguleerida liiga kõvasti üksteise vastu (jälgida masinatootja soovitusi). Trükkimisel vähemate sektsioonidega, kui  masinas on, tuleks vabade sektsioonide valtsid värvist puhtaks pesta ja panna nende pinnale tühijooksu õli või pastat. Vastasel juhul kuumenevad valtsid liialt ja nende pind hakkab klaasistuma.

Puhas ja siidjas valtsipind on olulisem, kui valtsi pinnatugevus.

 

Licensed under the Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License