Paberi ladustamine ja aklimatiseerumine

Paber on naturaalne toode, mille omadused erinevates klimaatilistes tingimustes muutuvad. Enne kasutamist tuleks teda hoida vähemalt 24-28 tundi originaalpakendis.

Ideaalne temperatuur oleks 20˚C ja õhuniiskus 50-55%

Paberi servad lähevad laineliseks kui paberipaki niiskus on madalam, kui ümbritseva õhu niiskus. Näiteks suvel, kui paberit hoiustatakse ilma konditsioneerimata ruumis, või transporditakse paberit kahjustatud pakendiga niisketes oludes. Talvel võib põhjuseks olla külma paberipaki toomine sooja ruumi. Ümbritsev õhk jahutatakse maha ja sellega tõuseb kiiresti ka niiskus. Paberi servad imavad niiskuse endasse ja sellega venivad välja.

Kokkutõmbunud servad on tulemuseks, kui normaalse niiskusesisaldusega paberipakk jäetakse seisma kuiva õhu kätte. Niiskus paki servadest imetakse välja ja tänu sellele tõmbub paber seal kokku. Enamasti juhtub see talvel, kui tänu intensiivsele kütmisele niiskus langeb.

Paberipakk, mis on pakendatud materjali, mis ei lase niiskust läbi (kile), pakub niiskuse mõjude eest piisavalt kaitset. Kindlasti ei tohi selline pakend olla vigastatud.

Licensed under the Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License