Ajalugu

Sajandeid on inimesed teadnud, et vee aurustumisega kaasneb jahutusefekt. Inimesed tundsid, et see keha osa, mis on märjaks saanud ja hakkab õhu käes kuivama, tundub külmana. On teada, et Egiptuses jahutati aurustumisega veeanumaid teisest sajandist, kirjanduses on andmeid, et muistses Indias rakendati aurustumist jää tegemiseks. [1]

 

Robert Boyle (25. jaanuar 1627 – 30. detsember 1691, foto nr.1, Robert Boyle), oli iiri füüsik ja keemik, keemia kui katselise teaduse rajajaid. Uuris gaaside paisumist ja tegi kindlaks, et vesi aurustub vaakumis.

 

 

Foto nr. 1. Robert Boyle (Wikipedia)

 

1834.a. valmistas Jacob Perkins (ameeriklane, kes töötas Inglismaal) etüüleetri baasil maailma esimese pidevalt töötava külmutusseadme (vt. Foto nr.2.Esimene külmutusseade ja Joonis nr.1.Jacob Perkins külmutusseade). See masin on prototüübiks tänapäeva kompressorkülmutusseadmetele, seal olid kasutusel kõik põhielemendid: aurusti, kondensaator, kompressori ülesandeid täitev pump ja drossel. Kogu tööprotsess toimus aga külmutusagensina kasutatud etüüleetri füüsikalistest omadustes lähtuvalt atmosfäärist madalamal töörõhul.

 

Foto nr.2. Esimene külmutusseade [2]
Joonis nr. 1 Jacob Perkins külmutusseade [3]

 

Esimese soojuspumba skeemi koostas 1852. aastal William Thomson, tuntud kui Lord Kelvin (vt.foto nr.3 Lord Kelvin).

 

 

Foto nr 3. Lord Kelvin [4]
Esimine süsinikdioksiidil külmutusaine (CO2) tuli esmakordselt kasutusele 1866. aastal. 1873. a. ehitas Karl fon Linde (vt. foto nr.4.Karl fon Linde) Saksamaal Münhenis esimese kompressoril töötava jahutusseadme, milles külmutusagensina kasutati ammooniumhüdroksiidi.

 

 

 

Foto nr.4. Karl fon Linde [5]

 

1912. a. väljastati Šveitsis esimene soojuspumba patent. 1926. a hakkas rühm teadlasi, eesotsas Thomas Midgley (vt. foto nr.5 Thomas Midgley), asendama külmutusagensina kasutusel olevat ammoniaaki (mis on toksiline ja süttiv aine). Avastati gaas nimega CFC ehk klorofluorosüsivesinik ehk freoon (CFC R12), see oli mürgitu, tuleohutu, mittekorrodeeruv ning tõstis soojuspumba efektiivsust. Kuid Midgley ei teadnud, et selle gaasi kasutuselevõtmisega tekitas ta loodusele ulatuslikku kahju (osooniaugud).

 

 

Foto nr.5 Thomas Midgley [6]

 

Esimest korda katsetati soojuspumpa 1930. aastal Inglismaal, ärihoone kütmiseks välisõhu arvelt, kui madala potensiaaliga soojusallikana. Külmutusagensina kasutati freooni (R12), ning seda kasutati kuni XX.saj. lõpuni. 1952. aastal ilmusid USAs turule kompaktsed tehases kokkumonteeritud soojuspumbad. Sel aastal valmistati neid 1000 tükki. 1963. a valmistati juba 76 000 soojuspumpa. 1952. a alustati väikeste (soojusvõimsusega 2-5 kW) soojuspumpade massilist tootmist ka Jaapanis. 1985. a oli Jaapanis kasutusel juba ca 8 miljonit soojuspumpa. Soojuspumpade kasutamine ja areng on tihedalt seotud energiahinna kõikumistega maailmaturul. Esimene aktiivsem kasutusperiood algas 1970ndatel. Seitsmekümnentate keskel tõusis küsimusena aktuaalseks osoonikihi hõrenemine ning CFC-ühendid selle võimaliku põhjustajana. 1990ndate keskel algas maailmas soojuspumpade uus võidukäik. Tulid kasutusele keskkonnasõbralikumad soojuskandjad ja kui soojuspumpade tõhusaks automaatreguleerimiseks hakati rakendama töökindlaid, optimaalset talitlust tagavaid ning kergesti häälestatavaid mikroprotsessorsüsteeme, muutusid soojuspumbad majanduslikult soodsateks elamute põhi- või lisaküttevahenditeks.Tänapäeval kasutatakse soojuspumpasid laialdaselt USAs ja Jaapanis. Euroopa riikidest on soojuspumbad kasutusel Prantsusmaa ja Rootsi (mitusada tuhat) kõrval ka Saksamaal (350 000 soojuspumpa).