4.1 Vaskkaablid

Kaabel koosneb omavahel kokkukeeratud isoleeritud juhtmetest, mis paiknevad ühises niiskuskindlas kaitsekestas. Sidekaableid klassifitseeritakse mitme tunnuse järgi:

  • olenevalt kasutusalast - kaugsidekaablid, kohaliku side kaablid, linnasidekaablid, ühendusliinide ja sisestuskaablid;
  • olenevalt paigaldamise ja kasutuse tingimustest - maa-alused, veealused, ruumisisesed ja õhukaablid;
  • olenevalt edastatavast ribalaiusest - madal- ja kõrgsageduslikud kaablid (piiriks ca 12 kHz);
  • olenevalt konstruktsioonist - sümmeetrilised ja koaksiaalkaablid;
  • olenevalt soonte isoleermaterjalist, kesta materjalist ning soomuse konstruktsioonist.

Vaskkaabel

Joonisel: 1 - kaabli südamik

2 - kaabli kest

3 - soomus

Joonis 4.1.1 Vaskkaabel

 

Kaabli juhet koos seda katva isolatsiooniga nimetatakse sooneks, juhet ennast aga voolujuhtivaks sooneks. Soone materjaliks on põletatud pehme vask. Kaablite voolujuhtivad sooned on olenevalt kasutuskohast ja otstarbest erineva ülesehitusega.

Kasutatakse:

  • täismetallist ehk planktraadist sooni (joonisel tähisega a);
  • painduv ehk mitmekiuline soon (b);
  • bimetallsoon (c);
  • veealuste kaablite soon (d).

Kaablisoonte ristlõiked

Joonis 4.1.2 Kaablisoonte ristlõiked

Linna sidekaablites kasutatakse sooni läbimõõduga 0,4 mm kuni 0,7 mm, teistes kaablites - 0,8 mm kuni 1,4 mm.

Koaksiaalkaablite sisemised voolujuhtivad sooned on analoogilise ehitusega kui sümmeetriliste sidekaablite sooned. Koaksiaalkaabli välissoon kujutab endast erineva konstruktsiooniga vasktoru. Kasutatakse: tõmbluku tüüpi (a), gofreeritud (b), spiraalset (c) ja punutistüüpi (d) välissoont.

Koaksiaalkaabli välisjuhe

            Joonis 4.1.3 Koaksiaalkaabli välissoone konstruktsioone

 
Kaablisoonte isolatsiooni materjal peab olema heade ja stabiilsete dielektriliste omadustega, ta peab olema mehaaniliselt vastupidav, painduv ja tehnoloogiliselt hästi töödeldav. Isolatsiooni materjalina kasutatakse polüstürooli, polüetüleeni, poorset polüetüleeni, polüvinüül-kloriidi jt materjale.

Sümmeetrilistes kaablites keerutatakse üksikud kaablisooned kokku omaette gruppidesse selliselt, et kõik sooned paikneksid üksteise suhtes sümmeetriliselt ja töötaksid võrdsetes tingimustes. Gruppidesse keerutamine vähendab juhtmepaaride vastastikusi häireid, suurendab kaabli painduvust ja tagab kaabli ümarristlõike.

Keerutiste moodused on järgmised:

  • paariskeerutis (a);
  • nelik- või tähtkeerutis (b);
  • kahekordne paariskeerutis (c);
  • kahekordne tähtkeerutis (d);
  • kaheksandikkeerutis (e).

  Kaablikeerutised

                                    Joonis 4.1.4 Vaskkaabli keerutise moodused

Iga keerutis tehakse teatud sammuga. Kaugsidekaablites rakendatakse enamasti tähtkeerutist, linnasidekaablites aga paariskeerutist.

Gruppidesse kokkukeeratud isoleeritud sooned süstematiseeritakse kindlaksmääratud reeglite järgi ja nad moodustavad kaablisüdamiku. Kaablisüdamikes eristatakse enamjuhtudel ühtlast ja vähem ebaühtlast keerutist. Olenevalt südamiku moodustamise viisist eristatakse punutis- ja kimpkeerutist.

  Kimp- ja punutiskeerutis

                Joonis 4.1.5 Kaabli keerutised

 

Kaablikeerutiste kuju

                        Joonis 4.1.6 Kaablikeerutiste kuju

Kimpkeerutistega kaableid kasutatakse madalsageduslikes linnasidekaablites, punutiskeerutist aga kaugsidekaablites. Seoses sellega, et iga järgnev punutisekiht on eelmisele kihile paigutatud kruvijooneliselt, on soon kaablist pikem keskmiselt 1,02 kuni 1,07 korda.

Kaablisüdamik kaetakse vööisolatsiooniga ja paigaldatakse hermeetilisse kesta. Kaitsekest peab olema niiskus- ja gaasikindel, mehaaniliselt vastupidav ja painduv. Kasutatakse metallist, plastmassist ja ka metallplastmassist kaablikesti. Mehaaniliste vigastuste eest kaitsmiseks on kaabel väljaspoolt kaetud soomuskattega.

Abonentühendusteks linnades kasutatakse suure paaride arvuga kaableid (kuni 2400 x 2). Kasutatakse nii punutis- kui kimpkeerutist. Kimpkeerutisega kaablisüdamikud komplekteeritakse ühesugustest unifitseeritud kimpudest mahuga 50x2 või 100x2 soont.

Kilpkeerutisi

Kilpkeerutisi2

                                        Joonis 5.1.7 Kimpkeerutisega kaablid