2.9 Vastastikused mõjud

Signaali piki liini levimise kõrval on suur tähtsus ka ühe ahela mõjul teisele, kõrvalpaiknevale ahelale ja liinide kaitstusele selliste, segavate mõjude eest. Liinide häirekindlus on tähtis side töövõime tagamiseks ja seda just kõrgemate sageduste korral. Sideliinidel sumbuvuse 28,6 dB korral jõuab vastuvõtjasse vaid 1/735 liinile antud võimsusest. Põhiline osa liinile antud energiast (734/735) neeldub liinis soojuskadudena, dielektrikute polarisatsioonikadudena ja ka teistele liinidele üleantava häirena. Energia üleminek ühest liinist teise on tingitud nendevahelistest elektromagnetilistest mõjudest ja on vaadeldav elektrivälja ja magnetvälja summaarse toimena.

  Elektriline mõju

  Joonis 2.9.1 Elektriline mõju

Juhtmetele 1 ja 2 ühendatud pinge U1 korral moodustub nende juhtmete vahel elektriväli E. Elektriväljas paiknevate naaberahela juhtmete 3 ja 4 potentsiaalid võrdsustuvad elektrivälja E potentsiaalidega juhtmete paiknemiskohtades ning nende vahel tekib potentsiaalide vahe. Potentsiaalide vahe toimel tekib naaberahelas vool, mis jõuab ka vastuvõtjani ja ilmneb seal häirena. Elektrivälja kaudu levivat mõjutust nimetatakse elektriliseks mõjuks.

Elektrilise mõjuga samaaegselt esineb ka magnetiline mõju. Kui ahelas 1 ja 2 esineb vool siis tekib selle ahela juhtmete ümber magnetväli, mis ulatub naaberahela juhtmeteni 3 ja 4. Magnetvälja muutudes indutseeritakse juhtmetes 3 ja 4 emj, mille mõjul tekib ahelas samuti vool.

Magnetiline mõju

                  Joonis 2.9.2 Magnetiline mõju

 
Voolu mõju avaldub vastuvõtjas samuti häirepingena. Magnetvälja kaudu levivat mõjutust nimetatakse magnetiliseks mõjuks. Mida kõrgem on edasiantava signaali sagedus, seda kiiremini muutuvad elektri- ja magnetväli ning seda suurem on häire ahelate vahel. Liinide vastastikuse mõju suurust iseloomustab läbikoste sumbuvus, mida mõõdetakse samuti detsibellides (dB):

A = 10 log (P1 / P2).

Liinide häirekindlust iseloomustatakse ka signaali ja müra võimsuste suhtega:

Ak = 10 log (Ps / Pm)

Kaabelside kvaliteedi tagamiseks on vajalik kaitsta ahelaid vastastikuste mõjude ja väliste häirete vastu. Vastastikune mõju tuleneb lähestikku paiknevatest sideliinidest (kaabel- ja õhuliinides). Kaitseks kasutatakse:

  • kaablisoonte keerutamist (keerdpaarkaablid);
  • varjestamist;
  • ahelate sümmetreerimist.